Skip to content

Ol Doinyo Lengai

Táto vzácna sopka chrlí najzvláštnejšiu a (doslova) najchladnejšiu lávu na svete.

Približná doba čítania: 3 minúty

Pozdĺž Východoafrického hrebeňa v Tanzánii vystupuje sopka známa ako Ol Doinyo Lengai, čo v preklade z masajčiny znamená “Božia hora”. Takéto meno by mohlo znamenať sopku s obrovskou silou, ale charakteristickou črtou Ol Doinyo Lengai je niečo úplne iné.

Tanzánska sopka, ktorá sa týči do výšky približne 3 000 metrov uprostred roviny, je jedinou aktívnou sopkou na Zemi, ktorá namiesto kremitých minerálov chrlí karbonatitovú lávu, čo je vzácne chemické zloženie, ktoré prináša bizarné výsledky. Láva, ktorá vyteká z Ol Doinyo Lengai, je jedinečne studená: Pri teplote “len” 600 °C je takmer dvakrát chladnejšia ako magamtická hornina.

Ol Doinyo Lengai

Táto relatívne chladná teplota zafarbuje lávu na dennom svetle do čiernej a sivej farby namiesto toho, aby žiarila charakteristickou červenou farbou. Keď láva stuhne, stuhne ako jedinečný odtieň bielej farby. A keďže magma po kontakte s našou atmosférou dokáže vychladnúť a stuhnúť v priebehu niekoľkých sekúnd, niekedy sa vo vzduchu roztriešti a pokropí svahy.

Ol Doinyo Lengai

Na rozdiel od kremičitanovej magmy väčšiny sopiek, ktorá sa skladá prevažne z oxidu kremičitého a kyslíka, karbonatitová láva, ktorú vyvrhuje Ol Doinyo Lengai, obsahuje alkalické prvky, ako je vápnik, sodík a draslík (táto láva je taká bohatá na sodík, že sa označuje ako “natrokarbonatit”). Okrem jedinečnej teploty a farby, ktorú táto láva poskytuje, je láva vyvrhnutá Ol Doinyo Lengai známa aj tým, že je najmenej viskózna a najviac “tečúca” na svete. Láva sa nevylieva len z hlavného krátera, ale aj z malých výbežkov na povrchu sopky nazývaných “hornitos”.

Ol Doinyo Lengai

Zo všetkých týchto dôvodov je sopka obľúbená medzi vedcami, pretože sa dá ľahšie skúmať ako jej nebezpečne horúce náprotivky – v skutočnosti sa niekedy nazýva “sopka na hranie”. Je taká relatívne bezpečná, že do sopky údajne raz spadol turista a hoci sa popálil, podarilo sa mu prežiť.

Tanzánia ponúka ďalšie miesta

Tanzánia - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Tanzania
Hlavné mesto: Dodoma
Úradné jazyky: swahilčina, angličtina
Štátne zriadenie: federatívna republika
Dátum vzniku: 26. apríl 1964
Rozloha: 947303 km²
Časové pásmo: UTC +3:00
Mena: tanzánijský šiling
Kód meny: TZS
Kurz (za 1 € dostaneš): 2736.137 TZS
Medzinárodný kód krajiny: TZA/TZ
Internetová doména: .tz
Predvoľba telefónneho čísla: +255

Blízke miesta do +/- 300km