Skip to content

Ostrov McNab

Tento kanadský ostrov je skutočnou záhradou rozkladu s nespočetným množstvom opustených stavieb v krajine.

Približná doba čítania: 2 minúty

Ostrov McNab leží pri pobreží Nového Škótska a je zázračnou krajinou opustených stavieb a moderných ruín od vojenských zariadení cez súkromné domy až po továreň na výrobu sódy.

Ostrov McNab v prístave Halifax osídlil Peter McNab v 80. rokoch 17. storočia po tom, ako veľký ostrov v predchádzajúcich desaťročiach využívali rybári. McNab, jeho rodina a potomkovia obývali ostrov až do roku 1934, potom sa na ostrove už neusádzali žiadne veľké osady.

V skutočnosti ostrov McNab od druhej svetovej vojny ležal väčšinou opustený a v súčasnosti je najmä pôsobivou zbierkou opustených stavieb všetkého druhu. Na ploche 980 akrov ostrova sa nachádzajú tri opustené vojenské pevnosti, hrnčiarske pole, kde sa vyskytla epidémia cholery, ruiny starých rodinných domov niekoľkých obyvateľov ostrova, rodinné pohrebisko, bývalá továreň na výrobu sódovej vody, v ktorej sa počas prohibície predával nelegálny alkohol, zátoka s vrakom lode, pláž, na ktorej anglickí červenokabátnici počas napoleonských vojen vešali dezertérov z námorníctva, zabudnutý maják, bývalé edwardiánske trhovisko a zvyšky kultivovanej viktoriánskej botanickej záhrady.

Žiaľ, na ostrov McNab nechodia žiadne turistické skupiny a ani vás tam nezavezie žiadna verejná doprava. Stačí však zavolať miestnemu námorníkovi kapitánovi Mikovi do neďalekej Rybárskej zátoky a on vás tam za 20 dolárov odvezie a dá vám mapu. Potom, podobne ako rozpadávajúce sa budovy na mieste, ste odkázaní sami na seba.

Kanada ponúka ďalšie miesta

Kanada - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Canada
Hlavné mesto: Ottawa
Úradné jazyky: angličtina
Štátne zriadenie: federálna parlamentná konštitučná monarchia
Dátum vzniku: 1. júl 1867
Rozloha: 9984670 km²
Časové pásmo: UTC -3:00
Mena: kanadský dolár
Kód meny: CAD
Kurz (za 1 € dostaneš): 1.469 CAD
Medzinárodný kód krajiny: CAN/CA
Internetová doména: .ca
Predvoľba telefónneho čísla: +1

Blízke miesta do +/- 300km