Skip to content

Park nespavcov (El Parque de los Desvelados)

Krajina zdobená obrovskými sochami lebiek.

Približná doba čítania: 3 minúty

Vysoko v kopcoch nad Estella-Lizarra v južnej Navarre, po neoznačených poľných cestách a cez vŕzgajúci železný plot, sa nachádza jedinečná umelecká inštalácia: na malom poli a na kopcoch leží tucet obrovských lebiek spolu so zničenými vozidlami. Dielo vytváral umelec Luis García Vidal od roku 1971 a až do svojej smrti v roku 2008 ho neustále dopĺňal, viackrát sa na miesto vracal, aby doplnil ďalšie časti a opravil tie predchádzajúce.

Park bol vybudovaný v dvoch fázach. Prvú, očividne makabróznejšiu fázu tvorili početné sochy lebiek, niektoré veľké, iné vysoké, niektoré zavesené ako strašiaky na dlhých tyčiach, iné takmer ukryté v kríkoch. Sú vyrobené z pletiva prepleteného vetvami miestnej rastliny, Sumachu garbiarskeho (Rhus coriaria). To bolo natiahnuté na podklad zo sadry a potom natreté bielou a čiernou farbou, aby vyzerali ako lebky.

Druhá fáza je novšia a menej morbídna, ale napriek tomu plná podtextu, ktorý každého diváka prinúti pochybovať o svojej smrteľnosti. Tvorí ju séria vozidiel, od áut až po detské kočíky, v rôznom stave deštrukcie. Sú na nich pripevnené tabuľky s odkazmi ako “Smrť má rada autá” a “Keď budem dospelý, chcem byť futbalistom, ak mi to osud dovolí”. Súhrnný efekt rôznych diel roztrúsených po celom parku ponúka istú zádumčivú meditáciu o nevyhnutnosti a prekvapivosti smrti.

Mnohé zo starších umeleckých diel medzičasom schátrali. Na niektorých fotografiách vidno umelca pri práci v parku, ako stavia diela, ktoré tam už nie sú. Umelec sa v rozhovore v roku 2006 sťažoval, že návštevníci parku na ne niekedy skáču a ničia ich alebo poškodzujú.

Park nespavcov

Vidal venoval projekt svojmu bratovi Miguelovi, ktorý zomrel v roku 1991. Od smrti samotného umelca v roku 2008 sa nezdá, že by niekto pokračoval v pridávaní nejakých diel alebo opravoval diela, ktoré tam už sú, čo dodáva už aj tak strašidelnému priestoru pochmúrnu atmosféru rozkladu.

Španielsko ponúka ďalšie miesta

Španielsko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: España
Hlavné mesto: Madrid
Úradné jazyky: kastílčina, katalánčina, valencijčina, arančina, galícijčina, baskičtina
Štátne zriadenie: konštitučná monarchia
Dátum vzniku: 6. decembra 1978
Rozloha: 505990 km²
Časové pásmo: UTC +2:00
Mena: euro
Kód meny: EUR
Medzinárodný kód krajiny: ESP/ES
Internetová doména: .es
Predvoľba telefónneho čísla: +34

Blízke miesta do +/- 300km