Skip to content

Pondelkové vodopády, paraguajský skrytý klenot

Nepreskúmaný 40-metrový tropický vodopád, ktorý budeš mať len pre seba.

Približná doba čítania: 2 minúty

Keby sa Saltos del Monday (Pondelkové vodopády) nachádzali kdekoľvek inde na svete, boli by preplnené obdivujúcimi turistami. Ale zhodou okolností sa tento nádherný paraguajský vodopád nachádza len niekoľko kilometrov od burácajúcich vodopádov Iguazu, jedného z najznámejších vodopádov v Južnej Amerike.

A tak je táto úchvatná kaskáda v Paraguaji väčšinou ignorovaná návštevníkmi, ktorí sa ženú do slávnejších vodopádových parkov v neďalekej Brazílii a Argentíne. Hoci vodopád nie je taký mohutný a pôsobivý ako jeho susedia, tento vodný zázrak je pokojnou, pohodovou záležitosťou, bez davu ľudí.

Pondelkové vodopády sú síce celosvetovo málo známe, ale pre predhispánskych domorodcov Guaraní mal miestny vodopád mytologický význam a slúžil ako dôležité miesto stretávania. (Nedávno sa tu natáčal aj béčkový paraguajský horor, ktorý je medzi mladými obyvateľmi dobre známy.)

Pondelkové vodopády, Paraguaj

V malom zalesnenom parku Saltos del Monday môžu návštevníci absolvovať krátke túry vzácnym Atlantickým lesom, piknikovať pod vysokými stromami alebo zostúpiť po oceľových schodoch a pozorovať, ako čokoládovo sfarbená rieka Monday hučí po vegetáciou pokrytých útesoch. Pozoruj unikátne vtáky nazývané svište veľké, ako sa preháňajú po vodopáde – svoje hniezda si stavajú za rozbúrenou vodou, aby ubránili svoje mláďatá pred predátormi z džungle.

Paraguaj ponúka ďalšie miesta

Paraguaj - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Paraguay
Hlavné mesto: Asunción
Úradné jazyky: španielčina, guaraníjčina
Štátne zriadenie: prezidentská republika
Dátum vzniku: 15. máj 1811
Rozloha: 406752 km²
Časové pásmo: UTC -4:00
Mena: guarani
Kód meny: PYG
Kurz (za 1 € dostaneš): 8114.882 PYG
Medzinárodný kód krajiny: PRY
Internetová doména: .py
Predvoľba telefónneho čísla: +595

Blízke miesta do +/- 300km