Skip to content

Jezuitská misia Jesús de Tavarangüe

Tieto veľkolepé ruiny boli postavené španielmi v 17. storočí.

Približná doba čítania: 2 minúty

Hlboko v srdci Itapua v Paraguaji sa nachádza jezuitská misia (známa aj ako “redukcia”) La Santisima Trinidad. Ruiny sú prístupné z mesta Encarnacion na juhu krajiny a ležia asi 45 minút cesty autobusom.

La Santisima Trinidad bola jednou z posledných z 30 jezuitských misií postavených v Paraguaji, Brazílii a Argentíne v 17. storočí. Tieto misie boli postavené s cieľom pokresťančiť a riadiť domorodé obyvateľstvo. Každá misia mala byť úplne sebestačná a La Santisima Trinidad nebola výnimkou. Komplex zahŕňal malé mesto s centrálnym námestím na stretávanie, veľký kostol, niekoľko škôl a dielní a mnoho domov. V misii bol postavený veľký chrám s pôsobivým oltárom vytesaným z jedného kameňa.

Jezuitská misia Jesús de Tavarangüe

Domorodí Američania a európski jezuiti žili v misii spoločne v neľahkej harmónii. Na rozdiel od mnohých španielskych misií, jezuiti nenútili domorodé obyvateľstvo, aby sa prispôsobilo európskym zvykom, hoci sa od nich očakávalo, že prijmú kresťanstvo. Ľudia sa zapojili do rôznych povolaní vrátane práce na poliach.

Po tom, čo španielsky kráľ v roku 1767 jezuitov z Paraguaja vyhnal, misia sa rozpadla. Je však pozoruhodné, že architektúra Santisima Trinidad odolala skúške času a hlavné časti jednotlivých budov zostali neporušené. Najpôsobivejšou stavbou je hlavná kaplnka, ktorú postavil milánsky architekt a ktorá sa v niektorých častiach stále týči do výšky troch poschodí.

Jezuitská misia Jesús de Tavarangüe

V roku 1993 sa ruiny stali súčasťou svetového dedičstva UNESCO a stali sa obľúbenou turistickou atrakciou krajiny Paraguaj.

Paraguaj ponúka ďalšie miesta

Paraguaj - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Paraguay
Hlavné mesto: Asunción
Úradné jazyky: španielčina, guaraníjčina
Štátne zriadenie: prezidentská republika
Dátum vzniku: 15. máj 1811
Rozloha: 406752 km²
Časové pásmo: UTC -4:00
Mena: guarani
Kód meny: PYG
Kurz (za 1 € dostaneš): 7902.583 PYG
Medzinárodný kód krajiny: PRY
Internetová doména: .py
Predvoľba telefónneho čísla: +595