Skip to content

Hrob Dian Fossey-ovej

Pohrebisko najznámejšej výskumníčky na svete o ohrozenej horskej gorile.

Približná doba čítania: 2 minúty

Dian Fossey našli zavraždenú v spálni v roku 1985 v jej obydlí v pohorí Virunga v Rwande, a zostáva najznámejšou výskumníčkou ohrozenej horskej gorily, z ktorej podľa všetkého žije vo voľnej prírode len 250 kusov.

Posledný záznam v denníku Dian Fossey, ktorý sa nachádzal v jej obydlí, znel:

„Keď si uvedomíme cenu všetkého živého, budeme menej lipnúť na minulosti a môžeme sa tak viac sústrediť na záchranu budúcnosti.“

Lebka Dian Fossey bola rozťatá mačetou, nástrojom, ktorý používali pytliaci v tejto oblasti na lov a zabitie gorily pre ďalší predaj. Predpokladá sa, že pytliaci z oblasti, v ktorej Dian Fossey tvrdo bojovala takmer desať rokov, ju nechali zabiť, aby si uľahčili život. V príbytku ostali nedotknuté tisíce dolárov v hotovosti, šeky a ďalšie cennosti.

Dnes je Dian Fossey pochovaná vedľa svojich milovaných mŕtvych goríl, z ktorých mnohých zabili práve pytliaci, ktorí ju pravdepodobne sledovali. Po jej smrti sa konali spomienkové bohoslužby vo Washingtone, New Yorku a Kalifornii. Príbytok, v ktorom bývala spolu so svojimi zamestnancami, už neexistuje, až na pár holých základov prerastených burinou.

Jej kniha Gorily v hmle bola vydaná dva roky pred jej tragickou smrťou. Pútavý príbeh bol pod rovnakým menom v roku 1988 aj sfilmovaný.

Hrob Dian Fossey

Upozornenie pred cestou

Je to náročná túra, miestami strmá a bude trvať približne päť hodín. Nos rukavice a zakry sa, aby si sa chránil pred bodavou flórou. Všetky turistické skupiny sprevádzajú ozbrojení strážcovia aby ťa ochránili pred pytliakmi a divými zvieratami.

Rwanda ponúka ďalšie miesta

Rwanda - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Rwanda
Hlavné mesto: Kigali
Úradné jazyky: rwandčina, francúzština, angličtina
Štátne zriadenie: prezidentská republika
Dátum vzniku: 1. júl 1962
Rozloha: 26338 km²
Časové pásmo: UTC +2:00
Mena: rwandský frank
Kód meny: RWF
Kurz (za 1 € dostaneš): 1403.512 RWF
Medzinárodný kód krajiny: RWA/RW
Internetová doména: .rw
Predvoľba telefónneho čísla: +250

Blízke miesta do +/- 300km