Skip to content

Ostrov Nyamunini

Tento úchvatný ostrov na rwandskom jazere Kivu je útočiskom tisícov kaloňov. 

Približná doba čítania: 3 minúty

Ostrov Nyamunini, vtipne nazývaný “Napoleonov klobúk” pre podobnosť jeho tvaru s jedinečnou Bonapartovou pokrývkou hlavy, sa stal cieľom turistov z Rwandy aj cudzincov. Ostrov Nyamunini, ukrytý pri východnom brehu jazera Kivu na spoločnej hranici Rwandy s Kongom, je domovom tisícov kaloňov. Až 50 000 slamovo sfarbených kaloňov druhu Eidolon helvum má svoj domov na ostrove, ktorý je najväčšou kolóniou tohto druhu v Rwande.

Podľa výskumu biodiverzity, ktorý uskutočnil Rwandský úrad pre životné prostredie, je Nyamunini najrozmanitejším zo siedmich malých ostrovov na jazere Kivu. Čiastočne to môže byť spôsobené pochmúrnou minulosťou; toto útočisko bolo počas desivej genocídy v roku 1994 podpálené, aby tu zahynuli desiatky utekajúcich Tutsiov, a následný nedostatok ľudských osídlení poskytol rastlinám a živočíchom neporušené environmentálne podmienky.

Ostrov Nyamunini

Za približne 10 dolárov môžete absolvovať prehliadku Nyamunini so sprievodcom a prejsť sa po kľukatých stúpajúcich chodníkoch pod korunami netopierov. Keď letia v skupine, netopiere zaplavia oblohu v skutočne veľkolepom obraze, ku ktorému patrí aj dosť piskľavých zvukov. Zdržiavanie sa na chodníkoch zmierňuje možnosť fyzického kontaktu s netopiermi, takže návštevníci nesmú zísť z trasy. Rwandská asociácia na ochranu divokej prírody (Rwanda Wildlife Conservation Association) uskutočňuje mesačné návštevy Nyamunini s cieľom monitorovať netopiere a má odporúčané ekoturistické smernice pre výlety. Túra trvá približne 30 minút v závislosti od rýchlosti a vytrvalosti a z vrcholu ostrova sa naskytá nádherná panoráma jazera Kivu.

Nyamunini sa nachádza v okrese Karongi, známom aj ako Kibuye, v oblasti preslávenej svojou krásou a možnosťou oddychu. Pre turistov s cestovným pasom je Demokratická republika Kongo vzdialená krátku plavbu loďou, ale turistom sa odporúča prekročiť radšej neďalekú pozemnú hranicu.

Ostrov Nyamunini

Aby sa turisti dostali na Nyamunini, môžu sa rozhodnúť prenajať si kajak alebo vstúpiť do malého motorového člna, ktorý ich za 15 až 30 dolárov prepraví medzi ostrovom a pevninou ( vyjednávanie je na vás). Návštevníci budú často svedkami toho, ako medzi ostrovmi Kivu plávajú skupiny kráv, a môžu navštíviť aj susedné ostrovy, aby objavili ďalšie voľne žijúce zvieratá a krásne panorámy.

Rwanda ponúka ďalšie miesta

Rwanda - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Rwanda
Hlavné mesto: Kigali
Úradné jazyky: rwandčina, francúzština, angličtina
Štátne zriadenie: prezidentská republika
Dátum vzniku: 1. júl 1962
Rozloha: 26338 km²
Časové pásmo: UTC +2:00
Mena: rwandský frank
Kód meny: RWF
Kurz (za 1 € dostaneš): 1425.728 RWF
Medzinárodný kód krajiny: RWA/RW
Internetová doména: .rw
Predvoľba telefónneho čísla: +250

Blízke miesta do +/- 300km