Skip to content

Pevnosť Drum (ostrov El Fraile)

Umelý ostrov navrhnutý tak, aby vyzeral ako obrovská bojová loď. 

Približná doba čítania: 2 minúty

Kúsok od pobrežia Filipín, ktoré sa javí ako obrovská, bloková vojnová loď, je v skutočnosti betónový ostrov známy ako pevnosť Drum alebo ostrov El Fraile, opustené vojenské stanovište, na ktorom sú stále umiestnené hrdzavejúce zbrane. 

Pevnosť Drum, Filipíny

Po španielsko-americkej vojne potrebovala Amerika posilniť svoju obranu okolo viacerých novozískaných území, ako je napríklad Manilský záliv. Na tento účel sa rozhodlo, že namiesto umiestnenia drahých námorných síl v prístave sa zriadi stála obranná platforma na malej skale známej ako ostrov El Fraile. Ostrov bol zarovnaný a vybudovaný takmer od základov zo železobetónu a odliaty do základného tvaru mohutnej bojovej lode. Na dotvorenie vzhľadu boli na ostrove nainštalované dve obrovské delové batérie. Na novom ostrove boli dokonca postavené drevené kasárne, ktoré však boli odstránené, aby mali otočné delá väčší rozsah pohybu. Táto falošná loď bola mimoriadne obranyschopná a nepriateľom sa javila ako impozantná silueta.

Pevnosť Drum, Filipíny

Nanešťastie základňu počas druhej svetovej vojny obsadili japonské vojská a držali ju až do roku 1945, keď sa americké jednotky presunuli, aby znovu obsadili Manilu. Po tom, ako Američania zabezpečili vojská pred pevnosťou, jednoducho naliali do základne olej a benzín a zapálili ju, čím zničili zvyšné nepriateľské jednotky a vyvolali požiar, ktorý horel vo vnútri základne niekoľko dní.

Po opätovnom dobytí Manily bola vojnou zničená pevnosť Drum jednoducho opustená a vyhorená základňa s týčiacimi sa delami pomaly hrdzavela ako nehybná loď duchov.

Filipíny ponúka ďalšie miesta

Filipíny - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Pilipinas
Hlavné mesto: Manila
Úradné jazyky: filipínčina
Štátne zriadenie: prezidentská konštitučná republika
Dátum vzniku: 12. jún 1898
Rozloha: 299764 km²
Časové pásmo: UTC +8:00
Mena: filipínske peso
Kód meny: PHP
Kurz (za 1 € dostaneš): 62.867 PHP
Medzinárodný kód krajiny: PHL/PH
Internetová doména: .ph
Predvoľba telefónneho čísla: +63

Blízke miesta do +/- 300km