Skip to content

Pyramídy Caral-Supe

V 5000 rokov starom meste v Peru sa nachádzajú pozostatky ohromujúceho súboru astronomicky usporiadaných pyramíd.

Približná doba čítania: 3 minúty

Pobrežie Peru je krajinou s hlboko zarezanými roklinami a ľadovcovými riekami, ktoré sa topia v Andách a kaskádovito tečú úzkymi vyprahnutými koridormi k Tichému oceánu. Ak sa pozriete na modernú dopravnú mapu krajiny, uvidíte sieť diaľnic pretínajúcu hory na severovýchod a spájajúcu náhornú plošinu amazonského vnútrozemia so suchými útesmi s výhľadom na more.

Tieto súčasné cesty kopírujú chodníky dávnych ľudí, ktorí sa sťahovali do Južnej Ameriky a hľadali si vlastné cesty k pobrežiu, pričom cestou nachádzali úrodné, chránené údolia, kde vytvorili niečo veľkolepé. Zatiaľ sa presne nevie, kedy títo ľudia prvýkrát prišli na územie dnešného Peru, ale vie sa, kedy vybudovali civilizáciu v Caral-Supe: 2627 rokov pred Kristom.

A tento dátum je jedným slovom ohromujúci.

V roku 2627 pred n. l. najstaršia známa pyramída na svete, Džoserova pyramída v Egypte, práve oslávila svoje 20. narodeniny. Veľká pyramída v Gíze ešte nebola postavená. Do založenia prvotnej čínskej civilizácie chýbalo ešte 500 rokov. Olmékovia – predchodcovia Inkov a Aztékov, ktorí boli predtým považovaní za najstaršiu kultúru v Amerike – by tu boli až o viac ako tisícročie. Začiatok klasického Grécka bol ešte 2 000 rokov v budúcnosti a staroveký Rím ešte ani neexistoval.

Ciudad Sagrada de Caral

Podobne ako tie v Egypte, aj šesť pyramíd v Caral-Supe je orientovaných na hviezdy, takže vieme, že sa tu študovala astronómia a matematika. A pri vykopávkach sa našli dôkazy o technologickom pokroku, ktorý predbehol iné kultúry o tisíce rokov. Stavitelia Caral-Supe mali znalosti o dynamike tekutín, prevencii pred zemetraseniami a základnej chémii. Obchodovali aj na veľké vzdialenosti, pričom existujú dôkazy o mušliach z Ekvádoru, mineráloch z Bolívie a pohrebných praktikách prevzatých z Čile. Napriek tomu nič nenasvedčuje tomu, že by civilizácia Caral niekedy vyrábala zbrane alebo stavala obranné múry.

Skutočná záhada medzi najstaršími civilizáciami sveta.

A to všetko – pyramídy, obchod, chémiu, matematiku – robili cez pol sveta od mnohých iných kultúr, o ktorých vieme, že v tomto období budovali civilizácie. Je teda Caral-Supe najstaršou civilizáciou na svete? Pravdepodobne nie. Ale určite je dosť stará na to, aby si zaslúžila návštevu tých, ktorí hľadajú skutočne neznáme miesta na Zemi.

Peru ponúka ďalšie miesta

Peru - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Peru
Hlavné mesto: Lima
Úradné jazyky: španielčina, kečuánčina, ajmarčina
Štátne zriadenie: prezidentská republika
Dátum vzniku: 28. júl 1821
Rozloha: 1285216 km²
Časové pásmo: UTC -5:00
Mena: sol
Kód meny: PEN
Kurz (za 1 € dostaneš): 4.041 PEN
Medzinárodný kód krajiny: PER
Internetová doména: .pe
Predvoľba telefónneho čísla: +51

Blízke miesta do +/- 300km