Skip to content

Planina džbánov

V tisícoch džbánov na tejto planine sa neskladovalo ryžové víno, ale úplne niečo iné. Tipneš si, čo ukrývajú tieto džbány?

Približná doba čítania: 2 minúty

Na ploche 1295 km² v laoských výšinách sa nachádzajú tisíce kamenných džbánov z doby bronzovej, teda z rokov 500 pred našim letopočtom až 500 nášho letopočtom. Džbány, ktorých účel nie je známy, sú vysoké medzi 1 až 3 metre. Archeologický výskum, ktorý prebiehal v 30. rokoch 20. storočia, odhalil, že sa v nádobách nachádzali ohorené ľudské ostatky, a je teda možné, že slúžili ako urny. Jaskyňa v strede planiny, do ktorej stropu boli vydlabané dve veľké diery, najskôr slúžili ako krematórium.

Mnohé nádoby nesú známky nedávnej histórie. Počas vietnamskej vojny sa konflikt rozšíril až do Laosu a Planina džbánov predstavovala strategicky výhodnú pozíciu. Medzi rokmi 1964 – 1973 tu USA viedli “tajnú vojnu” a na území zhadzovali milióny púm. Dôkazy o tomto konflikte tu zostávajú v podobe rozbitých nádob, kráterov a cedúľ, ktoré varujú pred nevybuchnutými bombami. 30 percent zhodených púm totiž neexplodovalo a i cez snahy ich odstrániť, zostávajú v priestore ukryté dodnes.

Phonsavan, Laos

Laos ponúka ďalšie miesta

Laos - Krátke info

, vlajka

Hlavné mesto: Vientiane
Úradné jazyky: laoština
Štátne zriadenie: unitárny jednostranný štát
Dátum vzniku: 19. júl 1949
Rozloha: 236800 km²
Časové pásmo: UTC +7:00
Mena: laoský kip
Kód meny: LAK
Kurz (za 1 € dostaneš): 22598.086 LAK
Medzinárodný kód krajiny: LA
Internetová doména: .la
Predvoľba telefónneho čísla: +856

Blízke miesta do +/- 300km