Skip to content

Kamenný les Huayllay

Pozoruhodný geologický útvar pripomínajúci kamenný les.

Približná doba čítania: 3 minúty

Nie je nič vzdialenejšie ako dno mora. Pred 75 miliónmi rokov tu vznikli jedinečné geologické prvky kamenného lesa Huayllay.

Odvtedy prešiel nejaký čas, ale hoci sa poloha tohto skalného výbežku vzhľadom na morské dno zmenila, jeho fascinujúce črty sa stali ešte zvláštnejšími, pretože sa po ňom preháňali ľadovce a prívalové dažde a prudký vietor sa predierali cez jeho početné ryhy a trhliny.

Zubaté skalné steny, prirodzene vytvarované kamenné úlomky, ktoré sa predierajú vrchnou vrstvou pôdy odkiaľsi z hĺbky, a nepriehľadnuteľne rozčlenené plošiny sú len niektoré z neskutočných útvarov, ktoré tu a nikde inde môžete vidieť. Už z malej vzdialenosti je ľahké pochopiť, odkiaľ kamenný les dostal svoje meno – husto naskladané, zužujúce sa skaly doslova vyzerajú ako stojaci les premenený na kameň.

Potenciálnych návštevníkov určite poteší, že v dnešnej dobe sa kamenný les Huayllay nachádza vysoko nad morom, a hoci je stále dosť odľahlý, so správnou dávkou guráže je aj celkom dobre dostupný. V súčasnosti je súčasťou prírodnej oblasti vyhlásenej a chránenej peruánskou vládou pod súhrnným názvom Národná rezervácia Huayllay a cestovný ruch sa tu rozmohol len minimálne, ale kvôli odľahlej polohe je stále ťažké zabezpečiť dopravu a ubytovanie.

Kamenný les

Povedzme to takto: dobrodruhovia, ktorí hľadajú niečo viac rustikálnejšie ako turistické oblasti podobné Grand Canyonu, môžu rátať s tým, že budú mať rozsiahlu prírodnú rezerváciu úplne pre seba, alebo aspoň takmer pre seba. Zvesť o tejto pozoruhodnej lokalite sa šíri pomaly a jej najčastejšími návštevníkmi sú stále lamy a iné chránené zvieratá, ktoré ju obývajú už tisíce rokov.

Kamenný les

Pustina a neuveriteľná geológia oblasti Huayllay vám môžu uľahčiť predstavu, že ste vlastne navštívili cudzí svet, ale jediný pohľad na prehistorické jaskynné a skalné maľby, ktoré sa nachádzajú v niektorých častiach parku, sú dojímavou pripomienkou, že ste v skutočnosti stále na tej istej planéte ako my ostatní – aj keď možno budete musieť hľadať tisíce rokov dozadu, aby ste našli nejaké dôkazy o ľudskom živote.

Peru ponúka ďalšie miesta

Peru - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Peru
Hlavné mesto: Lima
Úradné jazyky: španielčina, kečuánčina, ajmarčina
Štátne zriadenie: prezidentská republika
Dátum vzniku: 28. júl 1821
Rozloha: 1285216 km²
Časové pásmo: UTC -5:00
Mena: sol
Kód meny: PEN
Kurz (za 1 € dostaneš): 4.001 PEN
Medzinárodný kód krajiny: PER
Internetová doména: .pe
Predvoľba telefónneho čísla: +51

Blízke miesta do +/- 300km