Skip to content

Vilcabamba: Stratené kráľovstvo Inkov

Údolie Vilcabamba bolo posledným útočiskom Inkov, ktorí utiekli pred Španielmi, bolo určené najmä pre členov kráľovskej rodiny a šľachticov. Je to skutočná citadela v srdci džungle: to, čo zostalo zo spoločnosti Inkov, odolávalo 36 rokov, kým skupina vonkajších útočníkov v roku 1572 zavraždila posledného žijúceho následníka ríše Tupaca Amaru. Citadela upadla do ruín a zabudnutia.

Približná doba čítania: 3 minúty

V posvätnom zelenom údolí leží záhadná Vilcabamba. Sú snáď ruiny zo svetlých kameňov pozostatkom tajného hlavného mesta posledných Inkov? Ešte dlhé storočia potom, čo Inkovia 1536 urobili jeden z posledných pokusov vzdorovať španielskym conquistadorom, toto miesto podnecuje predstavivosť… Hovorí sa, že Manco, jeden zo štyroch inkských rebelov z Vilcabamba, ktorí sa zapísali do dejín conquisti, si ako baštu odporu zvolili obtiažne dosažiteľné miesto v tieni hôr. Nepodarilo sa mu oslobodiť Cuzco, ale porazí “fúzača” v Ongoy, kde zostali nažive len dvaja kresťania, a unikol Almagrovým oddielom, prichádzajúce z Chile.

Stratené mesto Inkov

Manco sa vo svojom tajnom mieste snažil znovu vybudovať kráľovstvo Inkov podľa vzoru Cuzca pred jeho dobytím. Z úkrytu viedol výboje proti Španielom. Roku 1545 bol zavraždený a vodcom inkského odboja sa stal jeho zmierený syn Sayri Tupac, po ňom jeho bojachtivý brat Titu Cusi a konečne Tupac Amaru, štvrtý a posledný inkský rebel z Vilcabamba, ktorý sa stal symbolom indiánskeho odporu v Latinskej Amerike. Osud mesta spečatila trestná výprava, ktorú vyhlásil nahnevaný peruánsky miestokráľ po vražde španielskeho diplomata. Indiáni delostrelectvu unikli, ale kým sa tak stalo, Tupac Amaru svoje kráľovstvo vypálil. Do mesta poničeného plameňmi sa Inkovia už nevrátili a radšej si na príhodnejšom mieste založili nové. Tak vznikla Vilcabamba la Nueva. Tá pôvodná, Vieja, bola opustená a pohltil ju zelený oceán džungle. Historické skutočnosti sú známe, ale poloha bývalého hlavného mesta posledných Inkov napodiv vôbec. Stalo sa tak snáď z vôle dobyvateľov, ktorí nechceli, aby sa z miesta stal symbol odporu? Nech už je dôvod akýkoľvek, pravdou je, že sa príbeh “strateného mesta Inkov” tradoval po celé veky a v 19. storočí ho niekoľko výprav začalo hľadať. Vedci ho stotožňovali s Choquequiraio, Machu Picchu či Espiritú Pampa. Nič-menej prvé zmienené neleží dostatočne na severe, druhé nikdy nebolo vypálené a tretie sa rozkladá na brehu zlej rieky. Pátranie stále prebieha.

Stratené mesto Inkov

Roku 1966 si badátelia v Espiritú Pampa všimli známok po požiari a usúdili, že mesto našli… O desať rokov neskôr objavil peruánsky archeológ neprebádané územie uprostred džungle 40 kilometrov od Machu Picchu. Bol si istý, že v ruinách žili Indiáni a že boli miestom, kde sa Manco ukrýval. Od tej doby sa archeológovia domnievajú, že tajným miestom Inkov bolo Choquequirao. Kto teda v skutočnosti žil vo Vilcabamba la Vieja?

Stratené mesto Inkov

Peru ponúka ďalšie miesta

Peru - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Peru
Hlavné mesto: Lima
Úradné jazyky: španielčina, kečuánčina, ajmarčina
Štátne zriadenie: prezidentská republika
Dátum vzniku: 28. júl 1821
Rozloha: 1285216 km²
Časové pásmo: UTC -5:00
Mena: sol
Kód meny: PEN
Kurz (za 1 € dostaneš): 4.033 PEN
Medzinárodný kód krajiny: PER
Internetová doména: .pe
Predvoľba telefónneho čísla: +51

Blízke miesta do +/- 300km