Skip to content

REM Eiland

Táto pirátska vysielacia veža premenená na reštauráciu zohrala rebelujúcu úlohu v histórii holandskej televízie.

Približná doba čítania: 3 minúty

Reštaurácia známa ako REM Eiland nebola vždy architektonickou zvláštnosťou v amsterdamskom prístave Houthaven. Červeno-biela 80-metrová veža bola pôvodne pirátskou rozhlasovou a televíznou stanicou v Severnom mori a holandským divákom poskytla prvú ochutnávku komerčnej televízie.

Písal sa rok 1964 a dovtedy existovala len štátom podporovaná televízia. Z veže vysielal kanál s názvom TV Noordzee relácie ako Zorro, Rin-Tin-Tin a Pán Ed spolu s reklamami. Zatiaľ čo diváci sa zabávali, vláda nie: Umiestnenie veže v medzinárodných vodách umožnilo televízii TV Noordzee obchádzať holandské zákony. Táto vzbura však trvala krátko: Štyri mesiace po spustení vysielania TV Noordzee vláda našla spôsob, ako využiť Ženevský dohovor z roku 1958 na odôvodnenie reštrukturalizácie pobrežných územných hraníc. Tým sa REM Eiland dostal pod holandskú kontrolu. Dňa 17. decembra 1964 námorná pechota vtrhla do veže a zastavila prevádzku.

Vláda využívala vežu ako miesto na meranie teploty oceánu a hladiny soli, kým ju v roku 2006 nedemontovala a nevyviezla na pevninu. Ale keď sa už zdalo, že REM Eiland nadobro zmizne, kúpili ju noví majitelia a začali s rekonštrukciou (vrátane nadstavby ďalšieho poschodia a straty pristávacej plochy pre vrtuľníky), aby ju premenili na dnešnú reštauráciu.

REM Eiland

Teraz môžu návštevníci veže vystúpiť po kľukatých schodoch, aby sa dostali do baru a jedálne. Na jedálnom lístku nájdeš tournedos (malé okrúhle kusy hovädzieho mäsa), morského vlka a sendviče s rôznymi náplňami, od makrely na pare až po vajíčka s vyzretou goudou. Najpozoruhodnejšou ponukou reštaurácie REM Eiland je však výhľad na rieku IJ a okolité mesto. Objednaj si pivo z neďalekej reštaurácie Brouwerij ‘t IJ alebo koktail v bare a pozdvihni pohár na éru pirátskeho vysielania na mori.

Holandsko ponúka ďalšie miesta

Holandsko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Nederland
Hlavné mesto: Amsterdam
Úradné jazyky: holandčina, frízština
Štátne zriadenie: konštitučná monarchia
Dátum vzniku: 30. január 1648
Rozloha: 41543 km²
Časové pásmo: UTC +2:00
Mena: euro
Kód meny: EUR
Medzinárodný kód krajiny: NLD/NL
Internetová doména: .nl
Predvoľba telefónneho čísla: +31