Skip to content

Geoglyfy Nazca

Obrovské starodávne perokresby nakreslené v peruánskej púšti sú také veľké, že je ich úplne vidieť iba z lietadla.

Približná doba čítania: 2 minúty

V púšti západne od mesta Nazca leží kosatka, pelikán, opica a žralok. Toto sú len niektoré zo stoviek obrovských zvierat, ktoré indiáni Nazca vytvorili vyrytím čiar do piesku medzi rokmi 400 – 650. Obrazce sú tak obrovské (až 285 metrov), že ich je možné celé vidieť len zo vzduchu.

Zdá sa, že obrazce boli vytvorené obyčajným rytím do tvrdého piesku, ktorých účel však jasný nie je. Náboženstvo kmeňa Nazca bolo prepojené s poľnohospodárstvom a úrodou a vedci si myslia, že miestny domorodci po líniách chodili počas ceremoniálov. Niektorí sa taktiež domnievajú, že ich veľkosť mala zaistiť priamu komunikáciu s bohmi.

Geoglyfy Nazca

Je nepravdepodobné, že indiáni svoje výtvory niekedy videli zo vzduchu. V roku 1975 prišiel výskumník Jim Woodman s teóriou, že obrazce boli vytvorené pomocou horko-vzdušného balóna, keď sa mu podarilo jeden vyrobiť len z materiálov, ktoré by boli indiánom dostupné. Pravdepodobnejšie však je, že kmeň Nazca používal metódy ako natiahnutie špagátov medzi dvoma kolíkmi, ktorý tvoril pomocnú linku.

Nech už mali obrazce vidieť bohovia, ľudia alebo snáď nikto, kmeň Nazca vytvoril dielo ideálne pre vek lietania, teda umenie vhodné pre budúcnosť. Každoročne nad obrazcami preletí na 80 000 osôb, aby ich z pohľadu bohov uvideli.

Geoglyfy Nazca

Pri diaľnici Panamericana stojí vyhliadková vež, z ktorej sa dá na obrazce čiastočne vidieť. Jediným spôsobom, ako vidieť všetky v plnej kráse, je sa nad nimi preletieť. Letecké prehliadky štartujú z miest Nazca, Pisto a Lima.

Peru ponúka ďalšie miesta

Peru - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Peru
Hlavné mesto: Lima
Úradné jazyky: španielčina, kečuánčina, ajmarčina
Štátne zriadenie: prezidentská republika
Dátum vzniku: 28. júl 1821
Rozloha: 1285216 km²
Časové pásmo: UTC -5:00
Mena: sol
Kód meny: PEN
Kurz (za 1 € dostaneš): 4.071 PEN
Medzinárodný kód krajiny: PER
Internetová doména: .pe
Predvoľba telefónneho čísla: +51

Blízke miesta do +/- 300km