Skip to content

Soľná baňa Turda

Jedna z najkrajších soľných baní na svete sa nachádza v Rumunsku. Aj v tomto období nájdeš lacné letenky do Klužu odkiaľ to je už na skok.

Približná doba čítania: 3 minúty

Soľná baňa, ktorá bola využívaná po celé storočia, teraz slúži ako podzemný zábavný park a kúpele. Baníci sa tu venovali ťažbe soli od dôb rímskeho impéria až do roku 1932, kedy bola baňa na 60 rokov uzavretá, ako sa verejnosti znova otvorila v roku 1992.

Miestna mikroklíma so stabilnými 11,6°C, vysokou vlhkosťou a absenciou alergénov je ideálne miesto pre haloterapiu, liečbu, pri ktorej sa dýchacie problémy riešia pobytom na miestach s vysokou koncentráciou soli vo vzduchu.

Čas si v tomto 80 x 40 metrov veľkom priestore, môžete skrátiť jazdou na ruskom kolese, minigolfom, bowlingom alebo plavbou na podzemnom jazere. Z 50 metrov vysokého stropu sú zavesené silné lampy, ktoré ožarujú kvapkajúce stalaktity namodrastým svetlom.

Kde sa nachádza Soľná baňa Turda?

Tento jedinečný skvost sa nachádza len 30km juhovýchodne od rumunského mesta Kluž. Možno si povieš, že pre cestu autom je to ďaleko, čo je trochu aj pravda. Máš aj lacnejšiu a rýchlejšiu alternatívu. Z Viedne pravidelne lieta nízkonákladová spoločnosť WizzAir práve do mesta Kluž (hľadaj letisko Cluj-Napoca). Z Klužu sa už potom do Salina Turda dostaneš pravidelným autobusom.

Soľná baňa Turda

Dôležité upozornenie

Podzemný priestor Salina Turda má dva možné vchody. Je jedno z ktorej strany prídeš. Ale treba si dať najmä pozor pri východe, aby si sa neocitol na opačnom konci, najmä keď na opačnom máš zaparkované auto. Toto sa nám stalo pri návšteve Salina Turda v roku 2016. A asi sme neboli jediní. Veľmi sme ani nemuseli prehovárať strážnu službu pri vstupe, nech nás znova pustia. Problémom by bolo, keby to bolo pri záverečnej. Obchádzať celý kopec sa ti určite nebude chcieť.

Podobné bane v Európe

V Rumunsku sa nachádza ešte jedná podobná baňa, ktorá je podľa nášho súkromného názoru ešte krajšia a hlavne väčšia. Jedná sa o Salina Praid, len sa nachádza ešte viac na východ. Druhou známou baňou je poľská Wieliczka. Tí čo mali možnosť porovnať, tak práve tieto rumunské bane sú omnoho zaujímavejšie.

Rumunsko ponúka ďalšie miesta

Rumunsko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: România
Hlavné mesto: Bukurešť
Úradné jazyky: rumunčina, maďarčina, nemčina, rómčina, ukrajinčina, srbčina
Štátne zriadenie: poloprezidentská republika
Dátum vzniku: 10. máj 1877
Rozloha: 238397 km²
Časové pásmo: UTC +3:00
Mena: leu (=100 bani)
Kód meny: RON
Kurz (za 1 € dostaneš): 4.97 RON
Medzinárodný kód krajiny: ROU/RO
Internetová doména: .ro
Predvoľba telefónneho čísla: +40

Blízke miesta do +/- 300km