Skip to content

Prírodovedné múzeum

Prírodovedné múzeum, na ktoré čas zabudol.

Približná doba čítania: 2 minúty

Nájsť Prírodovedné múzeum, ktoré sídli v rámci Univerzity Babes-Bolyai, je pomerne ťažké. Krkolomné kovové točité schody, dlhé chodby, neoznačené dvere: to všetko môže byť dosť mätúce. Ale tí vytrvalí budú odmenení, keď nájdu ťažké dvere s nápisom MUZEUL ZOOLOGIC. Môžu, ale nemusia byť otvorené. Skúste zaklopať.

Keď vojdete dovnútra, toto prázdne, zaprášené múzeum vyzerá, akoby bolo nedotknuté už pol storočia. Ošumelé, potkanové taxidermie vypĺňajú sklenené vitríny, visia zo stropu a pozerajú sa z neprístupného druhého poschodia. Prvá miestnosť je plná krásnych drevených a sklenených vitrín, z ktorých každá je preplnená nádobami s exemplármi rýb, plazov, obojživelníkov, hmyzu a iných druhov. Vitríny sú obojstranné, takže staré exempláre si možno prezrieť z každého uhla.

“Medzi najkrajšími prírodovednými múzeami, ktoré som videl, si Zoologické múzeum – UBB, Cluj-Napoca dokázalo udržať atmosféru kabinetu kuriozít… pripomína skôr The Grant Museum of Zoology v Londýne”

Prírodovedné múzeum, Kluž, Rumunsko

V iných miestnostiach stoja pri stenách veľké taxidermie tigrov, medveďov a žiráf, nechránené vitrínami. Vtáky visia dolu hlavou, je ich priveľa na ohnuté konáre, na ktorých sú pripevnené. Úplne vzadu v múzeu boli v čase písania tohto článku v uzavretom priestore viditeľne uložené dvojhlavé teľatá.

Múzeum je skutočne múzeom múzea – neupravenou, zaprášenou a neodolateľne očarujúcou pripomienkou toho, čím kedysi boli prírodovedné múzeá.

Rumunsko ponúka ďalšie miesta

Rumunsko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: România
Hlavné mesto: Bukurešť
Úradné jazyky: rumunčina, maďarčina, nemčina, rómčina, ukrajinčina, srbčina
Štátne zriadenie: poloprezidentská republika
Dátum vzniku: 10. máj 1877
Rozloha: 238397 km²
Časové pásmo: UTC +3:00
Mena: leu (=100 bani)
Kód meny: RON
Kurz (za 1 € dostaneš): 4.975 RON
Medzinárodný kód krajiny: ROU/RO
Internetová doména: .ro
Predvoľba telefónneho čísla: +40

Blízke miesta do +/- 300km