Skip to content

Shetlandské chladničky na torty a poctivé boxy

Na ostrovoch sa nepretržite predáva pečivo, torty a mnoho ďalšieho.

Približná doba čítania: 2 minúty

Zatiaľ čo poctivé debničky sú vo vidieckych komunitách v Spojenom kráľovstve bežné, na Shetlandských ostrovoch sa tento koncept posunul ďalej ako k typickým vajíčkam a pečivu na predaj pred farmou. Na celých ostrovoch sú plnohodnotné chladničky na koláče a zabudované chladiace boxy zásobené omáčkami, džemami, pečivom a dokonca aj ručne pletenými suvenírmi.

Originálnu chladničku na torty (známu aj ako Da Cake Fridge) vytvorila v roku 2012 Lynn Johnsonová, farmárka a vášnivá pekárka, ktorá s touto myšlienkou prišla po tom, čo na Shetlandoch zatvorili farmárske trhy. Bez obvyklého odbytiska na predávanie svojho pečiva sa Johnsonová rozhodla využiť systém poctivých pokladničiek, ktorý už bol na ostrovoch rozšírený, a predávať koláče 24 hodín denne, 7 dní v týždni.

Chladnička s tortou

S rastúcou popularitou chladničky rástla aj ponuka výrobkov a počet prevádzok, ktoré sa ňou inšpirovali – všetky z nich dôverovali zákazníkom, že pred prevzatím chutných pochúťok nechajú ako úhradu hotovosť. V mestečku Hoswick ponúka sladkosti vedľa návštevníckeho centra pestrofarebná búdka s názvom Emma’s Cake Corner. V obci Sand ponúka búdka vedľa autobusovej zastávky vajíčka, koláčiky a škoricové sušienky. Na ostrove Unst sa vedľa známej atrakcie Bobby’s Bus Shelter nachádza búdka v tvare domčeka.

Spojené kráľovstvo ponúka ďalšie miesta

Spojené kráľovstvo - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: United Kingdom
Hlavné mesto: London
Úradné jazyky: angličtina
Štátne zriadenie: unitárna parlamentná konštitučná monarchia
Dátum vzniku: 1. máj 1707
Rozloha: 242495 km²
Časové pásmo: UTC +1:00
Mena: libra šterlingov
Kód meny: GBP
Kurz (za 1 € dostaneš): 0.861 GBP
Medzinárodný kód krajiny: GBR/GB
Internetová doména: .uk
Predvoľba telefónneho čísla: +44

Blízke miesta do +/- 300km