Skip to content

Dounreay

Dounreay nie je konvenčná jadrová elektráreň: je to lokalita prvého britského plnohodnotného rýchleho množivého reaktora.

Približná doba čítania: 2 minúty

Dounreay je po Sellafielde zrejme druhou najvýznamnejšou jadrovou lokalitou Británie. Nachádza sa na odľahlom mieste na ďalekom severe Škótska a jej najikonickejším prvkom je množivý reaktor v tvare gule. Okrem tohto experimentálneho reaktora je v komplexe aj zariadenie na prepracovávanie jadrového paliva a centrum Vulcan, kde sa vyvíjala a testovala britská flotila jadrových ponoriek.

Dounreay

Tak ako Sellafield, Dounreay sa tiež postupne vyraďuje z prevádzky a pred časom zavrelo aj svoje návštevnícke centrum. Je tu však vyhliadka, z ktorej si môžete urobiť predstavu o celom mieste. V neďalekom mestečku Thurso sa nachádzalo múzeum zvané Caithness Horizons, ktoré získalo časť vybavenia a vystavovalo aj starú kontrolnú miestnosť jedného z prvých reaktorov prevádzky. V roku 2019 však muselo z finančných dôvodov zavrieť. Po úspešnej kampani na získanie prostriedkov sa otvorilo pod novým vedením a novým názvom (North Coast Visitor Centre).

Dounreay

Spojené kráľovstvo ponúka ďalšie miesta

Spojené kráľovstvo - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: United Kingdom
Hlavné mesto: London
Úradné jazyky: angličtina
Štátne zriadenie: unitárna parlamentná konštitučná monarchia
Dátum vzniku: 1. máj 1707
Rozloha: 242495 km²
Časové pásmo: UTC +1:00
Mena: libra šterlingov
Kód meny: GBP
Kurz (za 1 € dostaneš): 0.844 GBP
Medzinárodný kód krajiny: GBR/GB
Internetová doména: .uk
Predvoľba telefónneho čísla: +44

Blízke miesta do +/- 300km