Skip to content

Sigiriya

Staroveká kamenná pevnosť, ktorú mnohí považujú za ôsmy div sveta.

Približná doba čítania: 2 minúty

Keď človek zabije svojho otca a ukradne bratovi korunu, potrebuje si nájsť bezpečný úkryt pred odplatou. Pre Kassapa I., ktorý zvrhol z tróna vlastného otca a zaživa ho nechal v roku 477 pr. n. l. zamurovať, bolo takým miestom práve Sigiriya.

V strede oblasti sa nachádza 198 metrov vysoká hora z lávy vyhasnutej sopky. Pretože sa Kassapa bál, že sa mu brat bude chcieť pomstiť a zaútočiť na neho, postavil si palác priamo na jej vrhchole a nechal ho obohnať opevnením, valmi, fontánami a záhradami. Ďalšiu ochranu poskytovala aj vodná priekopa okolo celej skaly.

Hoci bolo hlavnou úlohou paláca udržať Kassapu v bezpečí, s výzdobou sa nijako nešetrilo. Schodisko vedúce na vrchol hory je dole zakončené dvoma obrovskými kamennými tlapami leva. Po výstupe po 1200 schodoch museli návštevníci vstúpiť do paláca skrz obrovskú otvorenú leviu tlamu. To vysvetľuje prezývku miesta: Levia skala.

Kassapa sa v paláci Sigiriya skrýval celých 18 rokov, kým sa naplnili jeho najhoršie obavy. Jeho brat Moggallana si v Indii najal armádu, obliehal s ňou Sigiriyu a porazil Kassapových vojakov. S vidinou istej smrti spáchal otcovrah sebevraždu, a na trón sa tak dostal právoplatný dedič.

Srí Lanka ponúka ďalšie miesta

Srí Lanka - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: ශ්‍රී ලංකා
Hlavné mesto: Kolombo
Úradné jazyky: sinhalčina, tamilčina
Štátne zriadenie: poloprezidentská republika
Dátum vzniku: 22. mája 1972
Rozloha: 65610 km²
Časové pásmo: UTC +5:30
Mena: srílanská rupia
Kód meny: LKR
Kurz (za 1 € dostaneš): ERROR LKR
Medzinárodný kód krajiny: LK
Internetová doména: .lk
Predvoľba telefónneho čísla: +94

Blízke miesta do +/- 300km