Skip to content

Skala Zuma

Tento vyvretý skalný monolit sa týči nad okolitou krajinou neďaleko nigérijského hlavného mesta.

Približná doba čítania: 2 minúty

Skala Zuma, ktorá sa týči vo výške približne 300 metrov nad zemou, je jedným z najvyšších a najväčších monolitov na svete. Prírodný monolit sa nachádza v západnej časti Nigérie, neďaleko hlavného mesta Abuja.

Skalu objavili v 15. storočí Zubovia zo štátu Niger, ktorí ju nazvali zumwa, čo by sa dalo preložiť ako „miesto perličiek“, vzhľadom na ich hojný výskyt v okolí skaly. Ľudia z kmeňa Zuba sa usadili v okolí skaly a začali ju považovať za duchovného sprievodcu, pričom skale prinášali obety, aby ich ochránila pred nebezpečenstvom. Keďže z tohto orientačného bodu bol dobrý výhľad na okolitú krajinu, využíval sa aj ako obranná pozícia pred inými útočiacimi kmeňmi.

Skala Zuma je tvorená vyvrelými horninami, konkrétne gabrom a granodioritom. Prirodzený odtok vody zanechal na povrchu skaly odtlačok ľudskej tváre s črtami, ako sú ústa, nos a oči. Skala má tendenciu vzplanúť ohňom počas obdobia dažďov. Trenie vytvorené pohybujúcimi sa skalami spôsobuje posúvanie svahu skaly a počas neho vzniká oheň.

100 Naira

Stala sa jednou z najvýraznejších pamiatok v Nigérii a od roku 1999 je vytlačená na 100-nairových bankovkách krajiny. Výstup na vrchol skaly trvá približne päť hodín.

Nigéria ponúka ďalšie miesta

Skala Zuma

Nigéria - Krátke info

Miestny názov: Nigeria
Hlavné mesto: Abuja, Nigéria
Úradné jazyky: angličtina, igboština, hauština, jorubčina
Štátne zriadenie: prezidentská republika
Dátum vzniku: 1. október 1960
Rozloha: 923768 km²
Časové pásmo: UTC +1:00
Mena: naira
Kód meny: NGN
Kurz (za 1 € dostaneš): ERROR NGN
Medzinárodný kód krajiny: NGA/NG
Internetová doména: .ng
Predvoľba telefónneho čísla: +234

Blízke miesta do +/- 300km