Skip to content

Tento gigantický balvan vysoký ako sedem poschodový dom, priťahuje konferencie o UFO, spiritualistov z kmeňa Hopi a inžinierov “omladzovacieho stroja”.

Z geologického hľadiska je Obria skala – nachádzajúca sa v kalifornskej Mohavskej púšti – vysoká približne sedem poschodí a zaberá takmer 6 000 štvorcových stôp. Niektorí tvrdia, že je to najväčší voľne stojaci balvan na svete.

Kým skala je už tisícky rokov duchovným miestom pôvodných obyvateľov Ameriky, moderná história balvanu sa začína v 30. rokoch 20. storočia, keď sa nemecký prisťahovalec a baník Frank Critzer stretol s pilotom Georgeom Van Tasselem. Dvojica sa veľmi rýchlo spriatelila a Van Tassel požičal Critzerovi 30 dolárov na nákup banského vybavenia. Critzer si potom priamo pod skalou vykopal dom s rozlohou 400 štvorcových stôp. Niektorí miestni obyvatelia si mysleli, že je blázon, ale keďže bol známy tým, že na tých, ktorí sa priblížili k jeho podzemnému domu, mieril brokovnicou, nikto sa ďalej nepýtal. Critzer bol tiež nadšencom vysielačiek a hovorí sa, že si na vrchole skaly postavil rádiovú anténu, aby mal lepší príjem.

Nanešťastie, Critzerov nemecký pôvod a rádiová anténa viedli počas druhej svetovej vojny k podozreniu, že je špión, a v jeho podzemí bola vykonaná policajná razia. Hoci presná príčina Critzerovej smrti nie je dodnes známa, legenda hovorí, že keď sa ho úrady pokúšali dostať z jaskyne streľbou so slzotvorným plynom, jeden z nich náhodou zapálil malú zásobu výbušnín (určených na ťažbu) a svojrázneho samotára rozmetal na kusy. Ako sa ukázalo, Critzer napokon nebol špión, ale len to, čím sa zdal byť: excentrik, ktorý chcel mať pokoj a žiť doslova pod skalou.

Giant Rock, Landers

Keď sa Van Tassel – absolvent strednej školy, ktorý sa stal pilotom – dozvedel o smrti svojho priateľa, vybral sa k balvanu a v 50. rokoch 20. storočia pri Obrej skale znovu otvoril staré letisko a pomenoval ho Letisko Obria skala. Van Tasselov vojnový priateľ Howard Hughes, pre ktorého bol Van Tassel skúšobným pilotom, tam údajne priletel len kvôli kúsku koláča, ktorý upiekla Van Tasselova manželka.

Okrem toho, že bol letec, Van Tassel tiež pevne veril v mimozemský život. V roku 1952 začal Tassel organizovať meditačné sedenia v Critzerovom starom dome pod Obrovskou skalou. Van Tassel veril, že tu dostáva dôležité informácie z mimozemských zdrojov, ktoré riadia konštrukciu fantastického stroja. Teleso, ako sa Van Tassel dozvedel od svojich mimozemských zdrojov, bolo elektrické zariadenie a jeho starnutie bolo spôsobené stratou energie. Van Tassel tvrdil, že bol dokonca prenesený na mimozemskú vesmírnu loď, kde sa stretol s múdrou skupinou mimozemšťanov známou ako “Rada siedmich svetiel”. Van Tassel uviedol, že toto mimozemské stretnutie spolu s myšlienkami vedcov, ako bol Nikola Tesla, inšpirovalo konštrukciu budovy/zariadenia, ktoré malo byť “omladzovacím strojom”. Nazvali ho “Integratron”.

Giant Rock, Landers

Van Tassel na svojom pozemku viac ako 20 rokov organizoval populárne zhromaždenia UFO známe ako “Obrovské skalné zhromaždenia vesmírnych lodí”, aby pomohol získať peniaze na výstavbu Integratronu. Klenutá konštrukcia, postavená bez klincov počas 34 rokov, bola údajne schopná získať zo vzduchu až 50 000 voltov statickej elektriny na nabitie ľudského tela. Nanešťastie, Van Tassel utrpel infarkt pred jej ” finálnym” dokončením, čo dalo podnet na vznik množstva konšpiračných teórií.

Giant Rock, Landers

Dlho predtým, ako sa tu objavili Van Tassel alebo Frank Critzer, bola Obria skala tisíce rokov duchovným miestom, ktoré indiánske kmene používali pri obradoch a proroctvách. Šamani kmeňa Hopi už od 20. rokov 20. storočia tušili, že na Obrej skale sa bude predpovedať budúcnosť 21. storočia, a to na základe toho, ako skala praskala. Vo februári 2000 sa obrovský kus skaly skutočne odlomil. Duchovný vodca Šrí Naath Déví interpretoval zlom v pozitívnom svetle a povedal, že “Matka nám otvorila svoju náruč a prasklo jej srdce, aby ho mohol vidieť celý svet”. Predpokladá sa, že zlom vznikol v dôsledku požiarov, ktoré pod obrovskou skalou horeli v mieste, kde kedysi býval podzemný dom Franka Critzera.

Spojené štáty ponúka ďalšie miesta

Spojené štáty - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: United States
Hlavné mesto: Washington D.C.
Úradné jazyky: angličtina, španielčina
Štátne zriadenie: federatívna prezidentská republika
Dátum vzniku: 4. júl 1776
Rozloha: 9833520 km²
Časové pásmo: UTC -7:00
Mena: americký dolár
Kód meny: USD
Kurz (za 1 € dostaneš): 1.074 USD
Medzinárodný kód krajiny: USA/US
Internetová doména: .us, .gov, .edu, .mil
Predvoľba telefónneho čísla: +1

Blízke miesta do +/- 300km