Skip to content

Monolit Ben Amera

Druhý najväčší monolit na svete kedysi zradila jeho milenka Ben Aicha.

Približná doba čítania: 2 minúty

Ben Amera vyčnieva z púšte Sahara a je to 633 metrov vysoký a najväčší monolit v Afrike. Hoci Uluru v Austrálii je oficiálne väčší, niektorí geológovia sa domnievajú, že ak by sa do meraní zahrnula aj časť skál pod povrchom, Ben Amera by si nárokoval na tento titul.

Ben Amera však nie je len veľký. Mamutia skala stojí na konci reťaze monolitov rôznych veľkostí. Na opačnom konci reťaze stojí o niečo menší Ben Aicha, ktorý je podľa mauritánskeho folklóru ženským partnerom Ben Amery.

Podľa povesti sa Ben Amera a Ben Aicha zosobášili. Po nejakom čase sa však Ben Amera dozvedel o zrade svojej ženy. Ich príbeh nemá žiadne rozuzlenie, okrem toho, že medzi nimi stoja ich deti, ktoré ich rozdeľujú, ale rodina je pohromade.

Ben Amera stojí asi päť kilometrov od Ben Aicha, preto je najlepšie preskúmať ich s vozidlom 4×4. Medzi nimi sa nachádza niekoľko menších monolitov, ktoré sú pokryté a obklopené skalami veľkosti domu, ktoré sa od hlavnej skaly oddelili. Tieto odtrhnuté časti však umožňujú skvelé lezenie, aby ste sa dostali k nezakrytým, vyvýšeným výhľadom na Ben Amera alebo Ben Aicha.

Ak chcete tieto monolity čo najlepšie spoznať, utáborte sa cez noc v blízkosti ich tieňa. Budete mať možnosť pozorovať hviezdnu oblohu osvetľujúcu skaly. Potom ráno pri mauritánskom čaji uvidíte východ slnka, ktorý sa svojimi nádhernými lúčmi vynorí spoza Ben Amera.

Mauritánia ponúka ďalšie miesta

Mauritánia - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Mauritáníja
Hlavné mesto: Nouakchott
Úradné jazyky: arabčina, francúzština
Štátne zriadenie: vojenská junta
Dátum vzniku: 28. november 1960
Rozloha: 1025520 km²
Časové pásmo: UTC +0:00
Mena: ouguiya
Kód meny: MRU
Kurz (za 1 € dostaneš): 42.029 MRU
Medzinárodný kód krajiny: RIM
Internetová doména: .mr
Predvoľba telefónneho čísla: +222

Blízke miesta do +/- 300km