Skip to content

Socha: Nikdy viac

Unikátna pútava socha, ktoré nesie dôležité posolostvo nádeje.

Približná doba čítania: 2 minúty

Na podstavci tejto jedinečnej sochy sú vpísané dve slová “Nikdy viac!”. Je to pripomienka hrôzy otroctva, ktorému čelili ľudia, ktorí kedysi žili v tomto regióne krajiny.

Táto pútavá socha sa nachádza na pevnine v Gambii, oproti ostrovu Kunta Kinteh. Ostrov bol kedysi kľúčovým miestom počas Atlantického obchodu s otrokmi. Otroci boli na ostrove často uväznení pred transportom do USA. Socha slúži ako pripomienka temnejšej stránky ľudstva, ale tiež stojí na znak nádeje.

Aj keď v Afrike existovalo otroctvo pred príchodom Európanov, dopyt po zotročených ľuďoch v európskych kolóniách na západnej pologuli výrazne rozšíril obchod s africkými otrokmi nad rámec zajatia ľudí vo vojne. Stredná Afrika počas prvých rokov koloniálnej vlády stratila až jednu tretinu svojej populácie.

Nikdy viac!

Cesta zotročených ľudí zo západného pobrežia Afriky do Ameriky bola známa ako Middle Passage. Otrokov prepravovali na preplnených lodiach kde museli znášať stiesnené priestory, choroby, skromné jedlo, fyzické a sexuálne útoky.

Socha zobrazuje humanoidnú postavu, ruky víťazné vztýčene hore, vychutnávajúce si slobodu od otroctva. Z ramien visia reťaze, ktoré symbolizujú vymanenie sa z otroctva. Hlava sochy predstavuje planétu Zem, symbol azda slobodného a spravodlivého sveta. Táto socha zahŕňa pocit slobody, ktorú cítili zotročení ľudia, keď boli konečne prepustení z otroctva. Je tiež symbolom nádeje na lepší svet.

Gambia ponúka ďalšie miesta

Gambia - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: The Gambia
Hlavné mesto: Banjul
Úradné jazyky: angličtina
Štátne zriadenie: republika
Dátum vzniku: 18. február 1965
Rozloha: 11295 km²
Časové pásmo: UTC +0:00
Mena: dalasi
Kód meny: GMD
Kurz (za 1 € dostaneš): 74.03 GMD
Medzinárodný kód krajiny: GMB/GM
Internetová doména: .gm
Predvoľba telefónneho čísla: +220

Blízke miesta do +/- 300km