Skip to content

Dom otrokov

Napriek pohnutej a kontroverznej histórii je tento africký ostrov silným pamätníkom tragédie obchodu s otrokmi.

Približná doba čítania: 3 minúty

Transatlantický obchod s otrokmi je už z veľkej časti vytesnený z povedomia verejnosti a učebníc dejepisu, ale existuje mnoho miest, kde je stále cítiť plnú silu ľudskej krutosti, aj keď na danom mieste nebolo otroctvo veľmi rozšírené.

Maison des esclaves

Dom otrokov na ostrove Gorée v Senegale je práve takýmto miestom. Samotný ostrov ležiaci pri pobreží Dakaru, hlavného mesta Senegalu, vyžaruje skôr pochmúrnu atmosféru, niečo, čo viac pripomína cintorín ako tropický ostrov. Zdá sa, že sa tu s úctou chápe, že pod jemným šumením morského vánku sa skrýva bolesť a tichý krik minulosti. Dom otrokov fungoval ako zastávka, kde sa zotročení Afričania vybavovali a odosielali preč, bol trhom, kam Afričanov posielali sprostredkovatelia z pevninskej západnej Afriky a potom ich mohli navštíviť obchodníci, ktorí zotročených ľudí kupovali a potom ich viedli cez takzvané Dvere bez návratu, plnili malé člny a potom sa vrátili na svoju hlavnú loď, ktorá stála hneď pri ostrove. Predpokladá sa, že na ostrove sa odbavili stovky, možno tisíce zotročených mužov, žien a detí, pričom niektoré odhady hovoria až o miliónoch. Mnohí vedci však pravdivosť odkazu ostrova a jeho Domu otrokov spochybňujú.

Historici sa ešte len musia vysporiadať s číslami, ale mnohí tvrdia, že toto miesto bolo menej významným miestom v obchode s otrokmi, a niektorí dokonca spochybňujú, či vôbec bolo jeho súčasťou. Bez ohľadu na skutočné čísla sa väčšina zhoduje, že dôležitá je symbolika ostrova a Dom otrokov je najlepšie považovať za pamätník na rozdiel od historického miesta.

Cesta zotročených ľudí zo západného pobrežia Afriky do Ameriky bola známa ako Stredná cesta. Zotročení ľudia znášali traumatizujúce podmienky na lodiach otrokárov vrátane stiesnených priestorov, chorôb, skromných dávok jedla a fyzického a sexuálneho násilia.

Samotný Dom otrokov je dnes múzeom. Je to sugestívna stavba so železnými okovmi a ponurými celami, v ktorých boli otroci údajne natlačení v desivej tme a čakali na svoj neodvratný osud. Odhliadnuc od historickej kontroverzie, toto miesto ako ponuré svedectvo o jednej z najtemnejších epoch nášho druhu navštívilo také osobnosti ako Nelson Mandela a Barack Obama.

Senegal ponúka ďalšie miesta

Senegal - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Sénégal
Hlavné mesto: Dakar
Úradné jazyky: francúzština
Štátne zriadenie: poloprezidentská republika
Dátum vzniku: 20. jún 1960
Rozloha: 196712 km²
Časové pásmo: UTC +0:00
Mena: frank BCEAO/CFA
Kód meny: XOF
Kurz (za 1 € dostaneš): 655.957 XOF
Medzinárodný kód krajiny: SEN/SN
Internetová doména: .sn
Predvoľba telefónneho čísla: +221

Blízke miesta do +/- 300km