Skip to content

Monument znovuzrodenia Afriky

Na vrchole kopca v dištrikte Mamelles stojí ohromné (a taktiež ohromne mätúce) súsošie. 49 metrov vysoký bronzový monument znovuzrodenia Afriky je vyšší ako socha Slobody. Socha je v sovietskom štýle a znázorňuje rozmáchnutého muža, ktorý v jednej ruke nesie dieťa a druhou objíma polonahú ženu.

V roku 2006 začal monument plánovať prezident Abdoulaye Wade ako symbol oslobodenie krajiny od otrokárstva a kolonializmu. V rámci šetrenia si na stavbu najal firmu Mansudae Overseas Projects, propagandistickú umeleckú dielňu zo Severnej Kórei. Firma sa špecializuje na stavbu obrovských monumentov v sovietskom štýle v krajinách s obmedzeným rozpočtom.

Monument znovuzrodenia Afriky bol odhalený v roku 2010, kedy Senegal slávil 50. výročie oslobodenia od Francúzska. Hoci Wade v rozpočte nenašiel dostatok financií, zaplatil firme formou štátnych pozemkov.

V dobe odhalenia monumentu sa dvanásťročné obdobie Wadeovej prezidentskej moci pomaly chýlilo ku koncu. Wade bol obviňoavný z korupcie, kupčenia s voličskými hlasmi a konštitučných zmien vykonávaných vo vlastný prospech. Tvrdenie, že na základe zákonov o duševnom vlastníctve by mal dostávať 35% výťažkov z turistických návštev monumentu, bolo pre znechutených Senegalcov už poslednou kvapkou.

Socha

I cez kontroverzie monument stojí dodnes. Je obklopený nedostavanými domami a hromadami odpadkov.

Nenašli sme žiadne ďalšie súvisiace miesta

Dakar, Senegal
14.7222092,-17.494954
Navštív web stránku
Stiahni si KML súbor
Senegal - Krátke info

Sénégal
Miestny názov: Sénégal
Hlavné mesto: Dakar
Úradné jazyky: francúzština
Štátne zriadenie: poloprezidentská republika
Dátum vzniku: 20. jún 1960
Rozloha: 196712 km²
Mena: frank BCEAO/CFA
Kód meny: XOF
Kurz (za 1 € dostaneš): 655.357 XOF
Medzinárodný kód krajiny: SEN/SN
Internetová doména: .sn
Predvoľba telefónneho čísla: +221