Skip to content

Jazero Retba

Toto klamlivo slané jazero vyzerá ako ružová limonáda.

Približná doba čítania: 2 minúty

Princeznovsky ružové vody jazera Retba, ktoré vyvolávajú predstavy o cukrovej krajine, sú zvodne lákavé.

Biele pláže a piesočnaté duny lákajú turistov, filmové štáby a dokonca tu hostia aj cieľ Rallye Dakar. Napriek tomu, že sa jazerá zdajú byť lákavé a často vidíte ľudí, ako sa brodia v ružových vlnách, jazero Retba nie je práve najpriateľskejšou vodou a biely piesok je väčšinou slaný.

Toto jedinečné jazero, známe aj ako “Lac Rose”, leží severne od polostrova Cap Vert v Senegale, severovýchodne od Dakaru. Obsahom soli sa vyrovná Mŕtvemu moru, vďaka čomu je tu zvýšená ľudská aktivita, ako aj rušný soľný priemysel. Zberači soli denne prichádzajú k jazeru natretí bambuckým maslom, aby si chránili pokožku pred nepriaznivou slanosťou, a sedem hodín denne zbierajú vzácny minerál z dna jazera. Odhaduje sa, že okolo jazera denne pracuje približne 1 000 ľudí, ktorí ročne zozbierajú približne 24 000 ton soli. Vyťažená soľ sa väčšinou používa na konzervovanie rýb.

Slané jazero, Senegal

Voda v jazere Retba neustále mení odtiene, ale najúžasnejší ružový odtieň sa objavuje počas obdobia sucha, zhruba od novembra do júna. Počas veterného počasia a počas krátkeho obdobia dažďov od júla do októbra nie je farba jazera nápadne ružová kvôli dažďu, ktorý riedi slanosť. Mikroorganizmus Dunaliella salina, ktorý miluje soľ, v kombinácii s vysokou koncentráciou minerálov a intenzitou letného slnka sú pôvodcami farby vody ako cukrová vata. Pri obsahu soli, ktorý dosahuje až 40 %, môže jazero niekedy nadobudnúť zlovestnejší odtieň, ktorý sa javí ako krvavočervený, čo je oveľa menej upokojujúce miesto pre vašu predstavivosť pri pohľade na surrealistický obraz.

Slané jazero, Senegal

Senegal ponúka ďalšie miesta

Senegal - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Sénégal
Hlavné mesto: Dakar
Úradné jazyky: francúzština
Štátne zriadenie: poloprezidentská republika
Dátum vzniku: 20. jún 1960
Rozloha: 196712 km²
Časové pásmo: UTC +0:00
Mena: frank BCEAO/CFA
Kód meny: XOF
Kurz (za 1 € dostaneš): 655.957 XOF
Medzinárodný kód krajiny: SEN/SN
Internetová doména: .sn
Predvoľba telefónneho čísla: +221

Blízke miesta do +/- 300km