Skip to content

Pamätník otrokárskeho trhu

Posledný trh s otrokmi bol uzavretý pred viac ako 100 rokmi v jednej z populárnej dovolenkovej destinácii.

Približná doba čítania: 3 minúty

V roku 1873 sa uzavrel posledný trh s otrokmi na svete. Posledný pozostatok tejto hroznej inštitúcie sa nachádzal v Stone Town na Zanzibare. Otroci boli transportovaní na Zanzibar v preplnených plachetniciach. Vďaka malému množstvu jedla, absolútne žiadnej hygiene, nekontrolovateľnému šíreniu chorôb a otrasným podmienkam sa na Zanzibar nedostali všetci otroci. Tí, ktorí nezvládli transport, boli hodení cez palubu. Pre tých, ktorí to dokázali, čakalo ďalšie utrpenie, pretože sa predávali na tomto mieste a potom sa pravdepodobne odoslali do rôznych arabských krajín.

Na Zanzibare sa konal jeden z najväčších trhov s otrokmi na svete. Aj keď sa obchod s otrokmi uskutočňoval po celom ostrove, väčšinu týchto nehumánnych transakcií sa uskutočňovali na troch hlavných trhoch. Trh v Stone Town bol neslávne známy tým , že bol najbrutálnejším. Jama a pamätník na trhu s otrokmi sú na rovnakom mieste, kde sa zhromažďovali otroci, aby ich priniesli a predali. Tento pamätník vytvorila v roku 1998 Clara Sörnäs zo Škandinávie.

Na jednej strane pamätníka je kaštieľ s otrockou pivnicou, jedna z pätnástich nízkopodlažných komôr. Tmavé, dusivé a bez toaliet preplnené komory otrokmi, ktorí čakali na predaj. Otroci boli zavolaní na dvor a pochodovali k jame. Tam si ich skontrolovali potenciálni kupci.

Pamätník otrokárskeho trhu

Na druhej strane pamätníka je anglikánsky kostol, z ktorého môžeš vidieť mešitu. Kruh bielych kameňov pri oltári označuje miesto, kde kedysi stal bičovací stĺp. Hodnota otrokov na Zanzibare sa určovala z toho, koľko bolesti na tomto mieste vydržali. Vonkajší kruh červených kameňov predstavuje krvi prelievanie, ku ktorému došlo. Pamätník otrokárskeho trhu bol odhalený v roku 1998 a je pripomienkou nepríjemnej histórie tohto ostrova.

Tanzánia ponúka ďalšie miesta

Tanzánia - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Tanzania
Hlavné mesto: Dodoma
Úradné jazyky: swahilčina, angličtina
Štátne zriadenie: federatívna republika
Dátum vzniku: 26. apríl 1964
Rozloha: 947303 km²
Časové pásmo: UTC +3:00
Mena: tanzánijský šiling
Kód meny: TZS
Kurz (za 1 € dostaneš): 2803.817 TZS
Medzinárodný kód krajiny: TZA/TZ
Internetová doména: .tz
Predvoľba telefónneho čísla: +255

Blízke miesta do +/- 300km