Skip to content

Srpski Holywood

Chceš navštíviť a vyfotiť sa pri nápise Hollywood? Nemusíš kvôli tomu preletieť oceán. Sadni do auta a vydaj sa smerom na juh. Ideálne uprostred leta, kedy sa tam koná aj filmový festival.

Približná doba čítania: 2 minúty

Nápis Hollywood, ktorý stojí na kopci s výhľadom na Los Angeles, je jedným z najznámejších miest na svete. O kontinent ďalej, na trávnatom kopci s výhľadom na mestečko Rudnik v Srbsku, je takmer totožná značka. Až pri dôkladnej kontrole si všimneš mierne rozdiely. Srbský nápis má iba jedno “l” a z celý znie “Srbský Holywood”, hoci “Srbský” je zobrazený oveľa menším písmom a v cyrilike.

Výtvor miestneho umelca Ivana Jakovljevića, tiež známeho ako Ivo Tsar, bolo znamením snahy upriamiť pozornosť na mesto už z diaľnice, a zároveň vyjadriť jeho dezilúziu z hollywoodskeho uprednostňovania peňazí nad umením. Neďaleko nápisu sa nachádza obrovská hojdačka, rôzne sochy, umelecké diela a obrovská trávnatá plocha, kde sa raz ročne koná filmový festival pod holým s nezávislými profesionálnymi i amatérskymi filmami.

Srbský Hollywood

Filmový festival sa zvyčajne koná na prelome júla a augusta po niekoľko dní. V roku 2021 sa bude konať už 10. ročník (30.07. – 01.08.)

Srbsko ponúka ďalšie miesta

Srbsko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Србија
Hlavné mesto: Belehrad
Úradné jazyky: srbčina
Štátne zriadenie: parlamentná republika
Dátum vzniku: 5. júna 2006
Rozloha: 88361 km²
Časové pásmo: UTC +2:00
Mena: srbský dinár
Kód meny: RSD
Kurz (za 1 € dostaneš): 117.109 RSD
Medzinárodný kód krajiny: SRB
Internetová doména: .rs
Predvoľba telefónneho čísla: +381

Blízke miesta do +/- 300km