Skip to content

Pamätný park Popina

Srbský umelec, ktorý je majstrom nápadných pamätníkov, postavil zabudnutý, skrytý klenot v kopcoch za malou dedinou.

Približná doba čítania: 3 minúty

Na strmom svahu pri mestečku Popina v Srbsku, na okraji cesty, sa nachádza séria sôch, na ktoré väčšina miestnych obyvateľov už dávno zabudla, hoci ich navrhol človek, ktorý stojí za najúžasnejšími pamätníkmi na Balkáne.

Pamätný park

Pamätný park Popina, venovaný bojovníkom oddielu NOP Trstenik z druhej svetovej vojny a vojakom oddielu Kraljevačkog, pozostáva zo série obrovských kameňov – niektoré v tvare pyramíd, iné ako hladké oblúky – všetky s dierami, ktoré sú akoby vystrelené v ich stredoch. Samotné sochy, ktoré stoja vo výške niekoľkých poschodí, zatieňujú aj vozidlá potrebné na presun na miesto a človek môže ľahko prejsť ich stredom úplne vzpriamený. Roztrúsené pozdĺž zalesneného svahu, pod určitým uhlom možno dutiny zoradiť do konfigurácie pripomínajúcej tunel, ktorý strašidelne vedie do nikam.

Pamätný park

Túto poctu, dokončenú v roku 1981, navrhol známy dizajnér Bogdan Bogdanović. Aj keď vám jeho meno možno hneď nič nehovorí, tento muž je zodpovedný za niektoré z okamžite rozpoznateľných pamätníkov vo východnej Európe vrátane partizánskeho pamätného cintorína v Bosne a Hercegovine, Kamenného kvetu v Jasenovci v Chorvátsku a pamätníka baníkom v kosovskej Mitrovici, aby sme spomenuli aspoň niektoré.

Pamätný park

Napriek tomu, že je pamätný park Popina nápadne minimalistický vo svojom prevedení, dokáže si návštevníkov získať, aj keď nevedia nič o tom, čo sa tu kedysi odohrávalo. Dňa 13. októbra 1941 sa tu stretla malá skupina vojakov v jednom z prvých frontových bojov proti nemeckým vojskám. Došlo k ťažkým stratám. Tento zabudnutý pamätník v Popine, ktorý patrí medzi zabudnuté Bogdanovićove diela, bol postavený na pamiatku strát, ktoré utrpeli pri obrane týchto svahov.

Pamätný park

Srbsko ponúka ďalšie miesta

Srbsko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Србија
Hlavné mesto: Belehrad
Úradné jazyky: srbčina
Štátne zriadenie: parlamentná republika
Dátum vzniku: 5. júna 2006
Rozloha: 88361 km²
Časové pásmo: UTC +2:00
Mena: srbský dinár
Kód meny: RSD
Kurz (za 1 € dostaneš): 117.058 RSD
Medzinárodný kód krajiny: SRB
Internetová doména: .rs
Predvoľba telefónneho čísla: +381

Blízke miesta do +/- 300km