Skip to content

Stanice metra Taškent

Podzemný svet nádherných, palácových staníc metra navrhnutých ako komplex jadrových krytov.

Približná doba čítania: 3 minúty

Úžasne nádherné stanice metra v Taškente môžu konkurovať staniciam v Moskve, ktoré niektorí dokonca považujú za najkrajšie na svete. Zostávajú však zväčša neznáme, pretože fotografovanie vo vnútri metra bolo až do júna 2018 nielen prísne zakázané, ale aj nezákonné.

Metro v Taškente, ktoré vzniklo v roku 1977, je najstarším metrom v Strednej Ázii a siedmym z 13 systémov metra v bývalom Sovietskom zväze. Pozostáva zo štyroch liniek obsluhujúcich 48 staníc, z ktorých každá je navrhnutá podľa určitej témy. Celé metro bolo pôvodne plánované ako celomestský jadrový kryt a uzbecká vláda ho klasifikovala ako vojenský objekt, čo bolo dôvodom desaťročia trvajúceho zákazu fotografovania.

V metre sa nachádza skrytý podzemný svet oblúkov a lustrov, mramorových stĺpov a klenby pripomínajúce mešity. Štýly sa pohybujú od klasických až po retro-futuristické, čo je dedičstvo sovietskej architektúry. Mnohé stanice sú vyzdobené nástennými maľbami zobrazujúcimi historické výjavy, od steny z modrých a žltých mozaikových dlaždíc až po keramické reliéfy inšpirované poéziou Ali-Shir Nava’i.

Jednou z najpozoruhodnejších staníc je Kosmonavtlar (“Kozmonauti”), ktorá je tematicky zameraná na výskum vesmíru. Architektonické návrhy sú inšpirované Mliečnou dráhou, pričom na kolonáde sa trblietajú kúsky sklenených “hviezd”. Po celej stanici sú modré keramické nástenné maľby postáv spojených s vesmírom, ako sú Ulugh Beg, Valentina Tereškovová, Jurij Gagarin a dokonca aj Ikar. Na druhej strane stanica Alisher Navoiy sa viac prikláňa k islamskej architektúre a vyzerá ako kyberpunková mešita.

Štvrtá linka metra v Taškente, Circle Line, bola dokončená len nedávno, v roku 2020, spolu so severnou konečnou stanicou linky Yunusobod, Turkiston. Nie je síce taká retro ako ostatné stanice, ale má byť vyvrcholením histórie metra – kombináciou odlišných štýlov sovietskej a tradičnej uzbeckej architektúry, moderným majstrovským dielom.

Uzbekistan ponúka ďalšie miesta

Uzbekistan - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Oʻzbekiston
Hlavné mesto: Taškent
Úradné jazyky: uzbečtina
Štátne zriadenie: prezidentská republika
Dátum vzniku: 25. decembra 1991
Rozloha: 448978 km²
Časové pásmo: UTC +5:00
Mena: uzbeský son
Kód meny: UZS
Kurz (za 1 € dostaneš): 13558.193 UZS
Medzinárodný kód krajiny: UZB
Internetová doména: .uz
Predvoľba telefónneho čísla: +998

Blízke miesta do +/- 300km