Skip to content

Kostol pri mori

Návštevníci sa hrnú do kostola, aby si pozreli jeho nezamýšľanú vlastnosť: z viacerých uhlov pohľadu pripomína obrovskú sliepku.

Približná doba čítania: 2 minúty

Kostol pri mori, ktorý bol postavený v 40. rokoch 20. storočia, slúži duchovným potrebám obyvateľov Madeiry Beach už viac ako 70 rokov. Ale je to práve nezvyčajný architektonický prvok kostola, ktorý rovnako ako jeho história priťahuje húfy zvedavých návštevníkov.

Ústredným prvkom budovy je veža v španielskom štýle s kruhovými oknami a majákom (v čase výstavby to bola najvyššia miestna stavba). Svetlo na vrchole kostolnej veže, ktoré bolo odvtedy nahradené svietiacim krížom, slúžilo ako námorný orientačný bod na bezpečné navádzanie lodí domov. Slúžilo aj na osvetlenie nezamýšľanej vlastnosti veže: že z viacerých uhlov pohľadu náhodou pripomína obrovskú sliepku.

Church by the Sea

Dnes je tento kostol pri mori naďalej orientačným bodom a centrom života komunity. V sérii pôsobivých vitráží sa mieša náboženská ikonografia s obrazmi oceánu a morských vtákov. A hoci sa kongregácia možno snaží bagatelizovať podobnosť veže so sliepkou, nikto nemôže spochybniť, že privádza ľudí do kostola.

Spojené štáty ponúka ďalšie miesta

Spojené štáty - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: United States
Hlavné mesto: Washington D.C.
Úradné jazyky: angličtina, španielčina
Štátne zriadenie: federatívna prezidentská republika
Dátum vzniku: 4. júl 1776
Rozloha: 9833520 km²
Časové pásmo: UTC -4:00
Mena: americký dolár
Kód meny: USD
Kurz (za 1 € dostaneš): 1.065 USD
Medzinárodný kód krajiny: USA/US
Internetová doména: .us, .gov, .edu, .mil
Predvoľba telefónneho čísla: +1