Skip to content

Výcvikové a tranzitné letisko Dade-Collier

Toto izolované letisko uprostred Everglades vidí viac aligátorov ako lietadiel.

Približná doba čítania: 3 minúty

Pri ceste po Tamiami Trail v srdci floridských Everglades sa môžete cítiť úplne izolovaní od modernej civilizácie. Potom uprostred ničoho uvidíte asi to posledné, čo by ste čakali, pozostatky toho, čo malo byť najväčším letiskom na svete.

Letisko Dade-Collier

Výcvikové a tranzitné letisko Dade-Collier, postavené v roku 1968 asi 50 míľ západne od Miami, malo mať kedysi šesť vzletových a pristávacích dráh, pokrývať 39 štvorcových míľ územia a ročne obslúžiť 35 miliónov cestujúcich. Podľa odhadov malo byť toto letisko väčšie ako letiská v Los Angeles, O’Hare, JFK a San Franciscu dohromady. Veľkolepé plány dokonca počítali s 50 míľ dlhou jednokoľajovou traťou z letiska do centra Miami.

V čase, keď sa stavalo, bol juhovýchod USA horúcim miestom pre medzinárodnú leteckú dopravu a bolo by ideálnym uzlom pre Boeing 2707, sľubné nadzvukové lietadlo schopné letieť rýchlosťou Mach 3. Keďže Boeing 2707 potreboval miesto medzipristátia, ktoré by nebolo blízko civilizácie (aby sa zabránilo hluku), ale blízko Atlantiku (aby sa rozložili zámorské lety), floridské Everglades sa zdalo byť ideálnym miestom.

Letisko Dade-Collier

Nanešťastie sa ukázalo, že Boeing 2707 bol obrovským neúspechom a obavy o životné prostredie v súvislosti s umiestnením letiska v prísne chránenej prírodnej oblasti zabránili tomu, aby sa projekt vôbec začal realizovať. V dôsledku toho bola postavená len jedna vzletová a pristávacia dráha a výstavba sa v roku 1970 úplne zastavila.

Letisko Dade-Collier
Boeing 2707

A práve tak sa na letisko, ktoré malo umožniť tisíce letov, v podstate zabudlo. Piloti ho síce stále využívajú na letecký výcvik a občas sa na jeho dráhe uskutočnia automobilové preteky, ale okrem toho sa v podstate vytratilo z pamäti verejnosti. Kedysi sa letisko pokúšali využívať na letecké prehliadky, ale potenciál ekologickej katastrofy zabránil aj tejto myšlienke. Areál je domovom aligátorov, modrých volaviek, čiernych medveďov a ďalších divokých zvierat.

Spojené štáty ponúka ďalšie miesta

Spojené štáty - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: United States
Hlavné mesto: Washington D.C.
Úradné jazyky: angličtina, španielčina
Štátne zriadenie: federatívna prezidentská republika
Dátum vzniku: 4. júl 1776
Rozloha: 9833520 km²
Časové pásmo: UTC -4:00
Mena: americký dolár
Kód meny: USD
Kurz (za 1 € dostaneš): 1.067 USD
Medzinárodný kód krajiny: USA/US
Internetová doména: .us, .gov, .edu, .mil
Predvoľba telefónneho čísla: +1

Blízke miesta do +/- 300km