Skip to content

Stopy dinosaurov v prírodnej pamiatke Serra de Aire

Dávne stopy sauropodov nájdené v tomto bývalom lome patria k najväčším na svete.

Približná doba čítania: 2 minúty

Na severe portugalského prírodného parku Serras de Aire e Candeeiros sa nachádza úžasná zbierka dinosaurích stôp, ktoré patria k najväčším na svete.

Predtým, ako sa táto lokalita stala prírodnou pamiatkou, bol tu kameňolom. Jedného dňa v júli 1994 objavil zbierku stôp pracovník kameňolomu, následne bola uzavretá zmluva s majiteľom Ruiom Galinhom. Miesto skúmali vedci a v roku 1997 sa z kameňolomu stala prírodná pamiatka.

Stopy Dinosaurov, Portugalsko

Zvieratá sa tu prechádzali vo veľkom bahne, čo dokazujú skamenelé viditeľné vlnky v skalách. Napriek miliónmi rokov geologických pohybov sa stopy zachovali v dnešnom pohorí Serra de Aire. Stopy sú staré približne 175 miliónov rokov a vytvorili ich sauropody, druh dinosaura, ktorý žil v období jury. Sauropody boli veľké, mohutné štvornožce s malou hlavou a dlhým chvostom a krkom. Boli bylinožravé a živili sa obrovským množstvom tropickej vegetácie.

Monumento Natural das Pegadas de Dinossáurios

Vo vápenci sa zachovalo množstvo stôp, z ktorých najdlhšia meria 147 metrov, čím sa toto miesto radí medzi miesta na svete s najdlhšími dinosaurími stopami. Po krátkej prechádzke húštinou a zostupe do samotného lomu si ich návštevníci môžu pozrieť zblízka. Nachádza sa tu aj náučný chodník, kde sa návštevníci môžu prostredníctvom informačných panelov dozvedieť viac o histórii Zeme. Boli tu nainštalované veľké sochy sauropodov, takže návštevníci si môžu urobiť predstavu o veľkosti tvorov, ktoré sa kedysi potulovali krajinou.

Portugalsko ponúka ďalšie miesta

Portugalsko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Portugal
Hlavné mesto: Lisabon
Úradné jazyky: portugalčina
Štátne zriadenie: poloprezidentská republika
Rozloha: 92212 km²
Časové pásmo: UTC +1:00
Mena: euro
Kód meny: EUR
Medzinárodný kód krajiny: PRT/PT
Internetová doména: .pt
Predvoľba telefónneho čísla: +351

Blízke miesta do +/- 300km