Skip to content

Knižnica paláca Mafra

V noci netopiere hliadkujú v tomto veľkolepom priestore z 18. storočia a hľadajú škodcov, ktorí požierajú knihy.

Približná doba čítania: 2 minúty

Drevené rokokové knižnice vo veľkolepej palácovej knižnici Mafra obsahujú približne 36 000 v koži viazaných zväzkov zo 14. až 19. storočia. Kníhožraví škodcovia by pre tieto staré zväzky predstavovali veľkú hrozbu, keby v knižnici v noci nehliadkovali malé netopiere.

Veľkolepý palác Mafra sa po svojom dokončení v roku 1755 okamžite zaradil medzi národné poklady portugalskej architektúry. A v paláci sa nachádza rovnako pôsobivá knižnica, ktorá patrí medzi najlepšie v Európe.

Knižnica v rokokovom štýle s dĺžkou 85 metrov je vhodným domovom pre tisíce vzácnych starých zväzkov, ktoré sú uložené v drevených policiach. Tieto knihy sú však krehké a roztoče, mole a iný hmyz môžu spôsobiť škody na ich jemných stránkach.

Väčšina knižníc bojuje proti týmto škodcom pomocou etylénoxidu, metylbromidu alebo gama žiarenia, ale knižnica v paláci Mafra má veľmi špeciálnych ochrancov: netopiere.

Knižnica Paláca Mafra

Počas dňa spí kolónia netopierov za regálmi s knihami alebo v záhrade paláca. V noci, po zatvorení knižnice, sa tieto malé netopiere preháňajú medzi regálmi a lovia práve tých škodcov, ktorí by inak prehrýzli stránky vzácnej knižničnej zbierky.

Toto nočné hodovanie trvá už stáročia, možno už od vzniku samotnej knižnice. Okrídlení ochrancovia však majú jednu nevýhodu: každú noc na podlahách, policiach a nábytku vypúšťajú množstvo trusu. V boji proti tomu zamestnanci knižnice pred odchodom zakrývajú nábytok a ráno starostlivo čistia mramorové podlahy, aby zmazali všetky stopy po výkaloch z predchádzajúcej noci.

Knižnica Paláca Mafra

Portugalsko ponúka ďalšie miesta

Portugalsko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Portugal
Hlavné mesto: Lisabon
Úradné jazyky: portugalčina
Štátne zriadenie: poloprezidentská republika
Rozloha: 92212 km²
Časové pásmo: UTC +1:00
Mena: euro
Kód meny: EUR
Medzinárodný kód krajiny: PRT/PT
Internetová doména: .pt
Predvoľba telefónneho čísla: +351

Blízke miesta do +/- 300km