Skip to content

Strom života: Zázrak púšte

Jeden strom v Bahrajne, ktorý stojí uprostred púšte a nehostinného prostredia, našiel spôsob ako prežiť. Sharajat-al-Hayat alebo Strom života stojí sám v brutálne drsnom nehostinnom podnebí už viac ako 400 rokov na odľahlom púštnom mieste.

Tento 10 metrový strom (Prosopis cineraria) nemá žiaden viditeľný zdroj vody a je to záhadou pre návštevníkov a vedcov, ale je známe, že strom vo svojom mohutnom koreňovom systéme vie zadržať veľké množstvo vody. Celoročne tu padne minimum zrážok, pobrežie je vzdialené 4 kilometre (so slanou vodou), ale strom má stále dostatok vlahy, čo robí strom života ešte tajomnejším.

Strom života

Bez racionálneho biologického vysvetlenia sa mnohí obrátili na mytológiu a náboženstvo, aby získali odpovede. Niektorí tvrdia, že Enki, starodávny boh vody v babylonskej a sumerskej mytológii, chráni strom. Iní stále veria, že to je historické miesto rajskej záhrady.

Nech už je odpoveď akákoľvek, strom nejaví žiadne známky vysychania a naďalej je hrdým znakom malého púštneho národa. Iba kilometer od stromu je najvyšší bod Bahrajnu, Jabal ad Dukhan (134 metrov). Názov kopca znamená v preklade Hora dymu, ktorý kopec obklopuje za vlhkých dní. Z vrcholu je nádherný výhľad na okolitú suchú krajinu.

Strom života

Výskumom sa zistilo, že obsiahly koreňový systém hostí baktérie, ktoré vedia uchovávať dusík, a obohacovať tak pôdu. Ich koreňový systém sa vie “predrať” desiatky metrov hlboko do vnútra zeme a vyhľadať vodu v neuveriteľných hĺbkach. V Mexiku sa stromy rodu Prosopis vedia prehrabať do hĺbky až 53 metrov. Predpokladá sa, že i strom v Bahrajne musí mať korene neuveriteľne hlboko – jeho listy sú stále zelené.

Nenašli sme žiadne ďalšie súvisiace miesta

Off the Musakar Highway, between Riffa and Awali, near Jebel Dukhan, Bahrain, Jebel Dukhan, Bahrain
25.9941341,50.5830047
Stiahni si KML súbor
Bahrajn - Krátke info

البحرين
Miestny názov: البحرين
Hlavné mesto: Manáma
Úradné jazyky: arabčina
Štátne zriadenie: konštitučná monarchia
Dátum vzniku: 14. augusta 1971
Rozloha: 620 km²
Mena: bahrajnský dinár
Kód meny: BHD
Kurz (za 1 € dostaneš): 0.425 BHD
Medzinárodný kód krajiny: BHR/BH
Internetová doména: .bh
Predvoľba telefónneho čísla: +973

Blízke miesta do +/- 300km