Skip to content

Strom života: Zázrak púšte

Neobvyklý príbeh vegetácie v drsnej púšti

Približná doba čítania: 2 minúty

Jeden strom v Bahrajne, ktorý stojí uprostred púšte a nehostinného prostredia, našiel spôsob ako prežiť. Sharajat-al-Hayat alebo Strom života stojí sám v brutálne drsnom nehostinnom podnebí už viac ako 400 rokov na odľahlom púštnom mieste.

Tento 10 metrový strom (Prosopis cineraria) nemá žiaden viditeľný zdroj vody a je to záhadou pre návštevníkov a vedcov, ale je známe, že strom vo svojom mohutnom koreňovom systéme vie zadržať veľké množstvo vody. Celoročne tu padne minimum zrážok, pobrežie je vzdialené 4 kilometre (so slanou vodou), ale strom má stále dostatok vlahy, čo robí strom života ešte tajomnejším.

Strom života

Bez racionálneho biologického vysvetlenia sa mnohí obrátili na mytológiu a náboženstvo, aby získali odpovede. Niektorí tvrdia, že Enki, starodávny boh vody v babylonskej a sumerskej mytológii, chráni strom. Iní stále veria, že to je historické miesto rajskej záhrady.

Nech už je odpoveď akákoľvek, strom nejaví žiadne známky vysychania a naďalej je hrdým znakom malého púštneho národa. Iba kilometer od stromu je najvyšší bod Bahrajnu, Jabal ad Dukhan (134 metrov). Názov kopca znamená v preklade Hora dymu, ktorý kopec obklopuje za vlhkých dní. Z vrcholu je nádherný výhľad na okolitú suchú krajinu.

Strom života

Výskumom sa zistilo, že obsiahly koreňový systém hostí baktérie, ktoré vedia uchovávať dusík, a obohacovať tak pôdu. Ich koreňový systém sa vie “predrať” desiatky metrov hlboko do vnútra zeme a vyhľadať vodu v neuveriteľných hĺbkach. V Mexiku sa stromy rodu Prosopis vedia prehrabať do hĺbky až 53 metrov. Predpokladá sa, že i strom v Bahrajne musí mať korene neuveriteľne hlboko – jeho listy sú stále zelené.

Bahrajn ponúka ďalšie miesta

Nenašli sme žiadne ďalšie súvisiace miesta

Bahrajn - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: البحرين
Hlavné mesto: Manáma
Úradné jazyky: arabčina
Štátne zriadenie: konštitučná monarchia
Dátum vzniku: 14. augusta 1971
Rozloha: 620 km²
Časové pásmo: UTC +3:00
Mena: bahrajnský dinár
Kód meny: BHD
Kurz (za 1 € dostaneš): 0.404 BHD
Medzinárodný kód krajiny: BHR/BH
Internetová doména: .bh
Predvoľba telefónneho čísla: +973

Blízke miesta do +/- 300km