Skip to content

Bir Zekreet

Niektoré starobyle vyzerajúce chatrče medzi týmito zvláštnymi skalnými útvarmi vôbec nie sú starobylé, ale postavené ako súčasť filmových kulís. 

Približná doba čítania: 2 minúty

Bir Zekreet (známy aj ako polostrov Brouq) je pás zeme na západnom pobreží Kataru. Polostrov je zväčša neobývaný, s výnimkou malej dediny, stanovišťa pobrežnej stráže, pštrosej farmy a pevnosti s názvom “Filmové mesto”, ktorá bola zámerne postavená na produkciu filmov. V oblasti možno stretnúť aj pastierov tiav a kôz, ktorí sú skôr dočasného charakteru.

Mystery Village, Qatar

Najvýraznejšou črtou krajiny Bir Zekreet je prítomnosť veľkých zrázov so stĺpmi a hríbovitými vápencovými útvarmi. Táto nezvyčajná geológia je výsledkom silných vetrov, ktoré odviali mäkšie sedimentárne horniny a zanechali po sebe len obnaženú tvrdšiu vápencovú kostru.

Región je tiež biosférickou rezerváciou UNESCO, v ktorej je osobitný záujem o oryxy a gazely. Výskum v rezervácii zahŕňa využívanie slanej vody na zavlažovanie, vytváranie pasienkov, chov tiav a cestovný ruch s nízkym dopadom na životné prostredie.

Mystery Village, Qatar

Severne od Filmového mesta, ktoré je súčasťou lokalít vytvorených pre produkciu, sa nachádza mimoriadne fotogenický útes s hŕstkou kamenných chatrčí, z ktorých jedna je postavená na vrchole samostatného prírodného piliera. Hoci tak vyzerajú, žiadna z týchto malých stavieb nie je starobylá. Poskytujú však dobré a bizarné príležitosti na fotografovanie.

Mystery Village, Qatar

Katar ponúka ďalšie miesta

Katar - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: قطر
Hlavné mesto: Dauha
Úradné jazyky: arabčina
Štátne zriadenie: emirát
Dátum vzniku: 3. septembra 1971
Rozloha: 11581 km²
Časové pásmo: UTC +3:00
Mena: katarský rijál
Kód meny: QAR
Kurz (za 1 € dostaneš): 3.911 QAR
Medzinárodný kód krajiny: QAT
Internetová doména: .qa
Predvoľba telefónneho čísla: +974

Blízke miesta do +/- 300km