Skip to content

Sokolia nemocnica Souq Waqif

Najmodernejšie zdravotnícke zariadenie zamerané na liečbu milovaných dravcov.

Približná doba čítania: 2 minúty

V populárnej štvrti Souq Waqif neďaleko sokolieho trhu a v bočnej uličke vedú malé sokolie stopy až ku vchodu do modernej neziskovej zvieracej nemocnice určenej len pre vzácne katarské sokoly. Počas vrcholiacej sokoliarskej sezóny, od septembra do januára, ošetrí nemocnica Souq Waqif Falcon Hospital až 150 vtákov denne.

Sokolia nemocnica Souq Waqif

Sokolia nemocnica Souq Waqif, ktorá bola prvýkrát otvorená v roku 2008, je najmodernejším zariadením s vybavením na riešenie problémov od odštiepeného pazúra až po zlomené krídlo. Technici dokonca dokážu nahradiť chýbajúce perie a majú plné zásuvky rôznych vzoriek, aby mohli zladiť vzor konkrétneho vtáka. Trojposchodovú nemocnicu dotuje katarský emir, šejk Tamim bin Hamad al-Thani.

Sokoliarstvo je v Katare populárnym športom a koníčkom a jeho praktiky sa datujú tisíce rokov dozadu. Na Arabský polostrov ho zaviedli kočovné beduínske kmene, ktoré cvičili dravé vtáky na pomoc pri love. V súčasnosti sa už len málo ľudí spolieha na sokoly, aby uživili svoje rodiny, ale vtáky sa chovajú ako spoločníci a cvičia sa v rámci sokoliarskeho športu. Sokolia nemocnica sa nachádza neďaleko sokolieho súku, kde sa v špecializovaných obchodoch predávajú vtáky za ceny, ktoré môžu dosiahnuť až desaťtisíce dolárov. (Tieto vtáky sú takou veľkou záležitosťou, že v Spojených arabských emirátoch majú sokoly vlastné špeciálne pasy).

Sokolia nemocnica Souq Waqif

Katar ponúka ďalšie miesta

Katar - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: قطر
Hlavné mesto: Dauha
Úradné jazyky: arabčina
Štátne zriadenie: emirát
Dátum vzniku: 3. septembra 1971
Rozloha: 11581 km²
Časové pásmo: UTC +3:00
Mena: katarský rijál
Kód meny: QAR
Kurz (za 1 € dostaneš): 3.898 QAR
Medzinárodný kód krajiny: QAT
Internetová doména: .qa
Predvoľba telefónneho čísla: +974

Blízke miesta do +/- 300km