Skip to content

Pevnosť Arad

Táto nádherná historická bahrajnská pevnosť možno nepatrí medzi najvyhľadávanejšie atrakcie v okolí, ale o to je to lepšie.

Približná doba čítania: 3 minúty

Na pobreží Bahrajnu stojí dobre zachovaná islamská pevnosť z 15. storočia, ktorá svedčí o svojej robustnej konštrukcii (a rekonštrukcii).

Krátko, päť minút jazdy autom od elegantnej modernosti bahrajnského medzinárodného letiska, sa nachádza jedno z najstarších archeologických nálezísk na ostrove. Pevnosť Arad nie je taká veľká ani slávna ako jej neďaleký súrodenec bahrajnská pevnosť, ale práve preto sa oplatí do Aradu vyraziť, pretože návštevník sa v pevnosti často ocitne ako jediný človek, čo mu umožní nerušene vstrebávať históriu.

Pevnosť Arad, postavená v 15. storočí s použitím tradičných islamských stavebných techník (palmy, množstvo koralového vápenca, ktorý sa nachádza na plážach), bola postavená na strategicky dôležitej lodnej trase spájajúcej malý ostrov so zvyškom Bahrajnu a na pomoc pri odvrátení útokov nájazdníkov. Bahrajn bol kedysi sídlom moci a obchodu v starovekom Arabskom zálive, srdcom vtedajšej civilizácie Dilmun alebo Telmun, ktorá prostredníctvom obchodu spájala Mezopotámiu a údolie rieky Indus. Po nástupe islamu však o ostrov bojovalo a kontrolovalo ho niekoľko rôznych civilizácií. Pevnosť Arad postavila beduínska dynastia známa ako Jabrids, aby pomohla opevniť ostrov po tom, ako ho v polovici 14. storočia ovládla.

Bohužiaľ, pevnosť nesplnila svoj účel, pretože Portugalci v roku 1521 vtrhli do Bahrajnu a zmocnili sa ho, pričom zabili vládcu Jabridov a takmer sto rokov kontrolovali vytúžený ostrov, kým ich neporazila Perzia. V priebehu niekoľkých nasledujúcich storočí sa pevnosť Arad stala miestom mnohých bojov v Bahrajne, zvyčajne vždy, keď na ostrov zaútočili nájazdníci alebo keď ostrov zmenil majiteľa násilím. Až v roku 1820 Británia ustanovila kráľovskú monarchiu Al Khalifa, ktorá dodnes tvorí väčšinu súčasnej vlády moderného Bahrajnu.

V roku 1980 bola pevnosť obnovená z rovnakých materiálov, aké boli použité pri jej pôvodnej výstavbe. V pevnosti naozaj neexistujú žiadne obmedzenia, kam môžete ísť alebo čoho sa môžete dotknúť, čo z nej robí zaujímavé miesto na prechádzanie a skvelý interaktívny zážitok, najmä pre rodinu s malými energickými záletníkmi. Pohodlná obuv je nevyhnutnosťou, ak chcete liezť po hradbách.

Bahrajn ponúka ďalšie miesta

Bahrajn - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: البحرين
Hlavné mesto: Manáma
Úradné jazyky: arabčina
Štátne zriadenie: konštitučná monarchia
Dátum vzniku: 14. augusta 1971
Rozloha: 620 km²
Časové pásmo: UTC +3:00
Mena: bahrajnský dinár
Kód meny: BHD
Kurz (za 1 € dostaneš): 0.404 BHD
Medzinárodný kód krajiny: BHR/BH
Internetová doména: .bh
Predvoľba telefónneho čísla: +973