Skip to content

Rastliny v Kinabalu

Podávanie jedla a latrína v jednom pre krysy. Tieto rastliny sa tak vyvinuli aby im slúžili krysám.

Približná doba čítania: 2 minúty

Hlboko v lesoch národného parku Kinabalu láka najväčší zástupca krčiažníkov krčiažnik rádžu (Nepenthes rajah) svoje obete. Tieto mäsožravky majú tekutino naplnené krčiažky, do ktorých lapajú hmyz.

Obľúbenou stravou krčiažníka sú mravci, rastlina však dokáže polapiť aj omnoho väčšie organizmy. V ich krčkoch boli nájdené krysy, žaby, jašterice aj vtáci.

Tieto rastliny sú fascinujúcim úkazom. Krčiažníci, z ktorých najväčší nameraný dokázal pojať 3.5 litra vody, však nie sú najskôr určené k polapeniu hlodavcov.

V roku 2011 publikoval tým vedcov z univerzity Monash vedený expertom na mäsožravé rastliny Dr. Charlesom Clarkom výsledky pozorovania súžitia stromov, krčiažníkov a krýs. Najzásadnejším objavom ich pozorovania bol fakt, že malé cicavce sa často nektárom z krčkov tejto rastliny živí a následne do nich sa i vyprázdňujú. Krčiažník rádžu je tak ich zdrojom potravy a zároveň latrínou. To je však pre rastlinu prekvapivo žiadúce, z výkalov krýs a stromov totiž získava potrebný dusík.

Vedci v štúdii došli k záveru, že rastlina sa vyvinula tak, aby malým savcom uľahčila kŕmenie a vyprázdňovanie sa do ich krčkov. Vzdialenosť od okraja krčky k nektáru korešponduje s dĺžkou tela cicavca, ktorý u daného stromu žije, rastlina im tak umožňuje pohodlný prístup k potrave. Ide o skvelý príklad harmonického súžitia rastlín a so zvieratami.

Malajzia ponúka ďalšie miesta

Malajzia - Krátke info

, vlajka

Hlavné mesto: Kuala Lumpur
Úradné jazyky: malajčina, angličtina, čínština
Štátne zriadenie: konštitučná monarchia
Dátum vzniku: 31. august 1957
Rozloha: 330803 km²
Časové pásmo: UTC +8:00
Mena: ringgit
Kód meny: MYR
Kurz (za 1 € dostaneš): 5.088 MYR
Medzinárodný kód krajiny: MY
Internetová doména: .my
Predvoľba telefónneho čísla: +60

Blízke miesta do +/- 300km