Skip to content

Svätyne v ľadových tuneloch polárnej stanice Amundsen-Scott

Tieto chodby vytesané z antarktického ľadu v blízkosti južného póla sú v skutočnosti aj svätyne v jednej z najdrsnejších oblastí sveta.

Približná doba čítania: 2 minúty

Sieť ľadových tunelov pod polárnou stanicou Amundsen-Scott slúži ako cesty pre elektrické drôty, potrubia a odpadné rúry stanice. Tunely však nie sú len čisto funkčné. Do ich stien sú vyhĺbené svätyne ukončeným projektom, vyslúžilým výskumníkom a antarktickým vtípkom, ktoré strácajú zmysel.

Tunely boli vykopané počas troch rokov, keď pôvodnú stanicu nahradila v roku 1956 nová budova. Chodby dokončené v roku 2002 pomocou bagrov, reťazových píl a krompáčov ponúkajú stálych -51.1 °C a majú šírku 3 x 1.8 metrov. Alebo aspoň mali, podobne ako v kuchynskom mrazáku sa na stenách tvorí vrstva ľadu, ktorá tunely postupne zmenšuje.

Extrémny chlad udržuje svätyne v perfektnom stave. Medzi eklektické predmety tu patria kvetiny, reťaze z popcornu, modlitebné sviečky, plechovky kaviáru a prilby.

Amundsen-Scott stanica
Posádka stanice na južnom póle z roku 2003 po sebe zanechala svätyňu s prasacou hlavou

Potom je tu v jednom výklenku jeseter spoločne s dokumentom opisujúcim jeho históriu. V 90. rokoch darovali ruskí vedci rybu na stanicu McMurdo 1 368 kilometrov od južného pólu Američanom. Jeseter čakal niekoľko mesiacov v mrazáku a už mal byť vyhodený, keď sa jeden z výskumníkov rozhodol vziať ho so sebou na stanicu Amundsen-Scott ako darček. Ryba je dnes jediným stálym obyvateľom stanice.

Akonáhle si pozrieš tunely, nezabudni sa vyfotiť u južného pólu, ten je označený červeno-bielym stĺpom obklopeným vlajkami krajín, ktoré podpísali Antarktický zmluvný systém.

Antarktída ponúka ďalšie miesta

Antarktída - Krátke info

, vlajka

Úradné jazyky: angličtina
Rozloha: 14200000 km²
Časové pásmo: UTC -3:00
Medzinárodný kód krajiny: ATA/AQ
Internetová doména: .aq
Predvoľba telefónneho čísla: +672