Skip to content

Socha “Za Júliou”

Venované mladej žene, ktorá prekonala rodové bariéry na univerzite v Madride.

Približná doba čítania: 2 minúty

Vedľa stanice metra Noviciado v štvrti Malasaña stojí táto bronzová socha v nadživotnej veľkosti, ktorá je dielom madridského sochára Antonia Santína Benita. Vzdáva hold Júlii, mladej univerzitnej študentke, ktorá podľa legendy navštevovala Universidad Central de la Calle de San Bernardo v prestrojení za muža, keďže na túto školu mali povolený vstup len muži.

Socha bola odhalená v apríli 2003 na exteriérovej fasáde Bauerovho paláca, v ktorom sa nachádzala stará univerzita a dnes v ňom sídli Vyššia škola spevu. Dielo predstavuje mladú ženu s knihami v jednej ruke, ktorá sa opiera o stenu. Socha Júlie je jednou z najobľúbenejších mestských sôch v štvrti Malasaña.

Júlia stojí na chodníku na konci ulice Calle del Pez. Okrem umeleckej a dekoratívnej hodnoty má aj svoju legendu, ktorá sa spája s madridskou univerzitou. Príbeh Júlie sa odohráva v polovici 19. storočia, keď bolo ženám zakázané študovať na univerzite.

Socha Júlia

V skutočnosti nevieme, kto bola Júlia, ale niektorí tvrdia, že Júlia predstavuje Concepción Arenal, právničku, spisovateľku a bojovníčku za ľudské práva. Je známe, že Concepción Arenal sa v roku 1840 prezliekla za muža, aby mohla študovať právo.

Španielsko ponúka ďalšie miesta

Španielsko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: España
Hlavné mesto: Madrid
Úradné jazyky: kastílčina, katalánčina, valencijčina, arančina, galícijčina, baskičtina
Štátne zriadenie: konštitučná monarchia
Dátum vzniku: 6. decembra 1978
Rozloha: 505990 km²
Časové pásmo: UTC +2:00
Mena: euro
Kód meny: EUR
Medzinárodný kód krajiny: ESP/ES
Internetová doména: .es
Predvoľba telefónneho čísla: +34