Skip to content

Solovecké ostrovy

"Bublik" a "Kalach" sú mená, ktoré ľudia dali dvom jazerám, ktoré sa objavili vo vnútri iného jazera. Ako je to vôbec možné?

Približná doba čítania: 4 minúty

Solovecké ostrovy sú súostrovím, ktoré sa nachádza vo vodách Bieleho mora a má rozlohu 347 km2. Stopy ľudskej prítomnosti tu siahajú do 6. tisícročia pred n. l. Aj dnes toto miesto skrýva mnoho záhad. Dlhý čas boli jednou z takýchto záhad aj tieto dve jazerá – Bublik a Kalach.

Solovetskiye Ostrova

Čo sú Solovecké ostrovy?

Solovecké súostrovie zahŕňa šesť veľkých ostrovov – Solovecký, Anzerský, Veľká Muksalma, Malá Muksalma, Veľký Zajac a Malý Zajac – a približne sto menších ostrovov. Ide o územie Ďalekého severu a priemerná letná teplota v týchto častiach je len +11 stupňov Celzia, pričom v zime dosahuje -30 stupňov.

Solovetskiye Ostrova

Najznámejšími miestami v okolí sú Solovecký stavropegiálny kláštor a Solovecké labyrinty. Za sovietov sa na území kláštora nachádzal pracovný tábor; prešlo ním 200 000 väzňov (každý tretí bol popravený zastrelením). Kamenné labyrinty na ostrove Veľký Zajac sú jedným z najväčších takýchto labyrintov na severe Európy.

Existujú však aj iné “atrakcie”, ktoré sú menej populárne, pretože sú nedostupné. Ako napríklad jazerá Kalach a Bublik.

Solovetskiye Ostrova

Jazerá vo vnútri jazera

Kalach a Bublik sú jazerá, ktoré doslova “plávajú” vo vnútri iného jazera s názvom Veľké červené jazero. Nachádzajú sa na Soloveckom ostrove a sú pozoruhodné predovšetkým tým, že tieto vodné plochy sú obklopené pásmi močaristej pôdy a prakticky sa považujú za samostatné jazerá. Po týchto malých ostrovoch okolo “Kalacha” a “Bublik” sa môžete dokonca prejsť (ale len s veľkou obozretnosťou, pretože hrozí, že sa prepadnete do vody).

Tieto “plávajúce ostrovy” (tak sa tento jav nazýva) vznikajú v dôsledku silného vetra, ktorý trhá rastliny z brehov jazier a zmetá ich do kompaktnej masy priamo na vode. Niekedy sa do tejto zmesi môže dostať aj vodná tráva, rašelina a riasy z dna. Medzitým vzduch v koreňoch rastlín nedovolí, aby sa potopili. Časom táto hmota začne rásť a rozširovať sa; môže dosiahnuť hrúbku niekoľkých metrov a plochu – ak to terén dovolí – až niekoľko hektárov.

Napriek tomu, že tieto plávajúce ostrovy nie sú ojedinelým javom, Kalach a Bublik predsa len vyčnievajú: ich brehy sa nestali len hustou rastlinnou masou, ale vytvorili prstence, vnútri ktorých, ako sa ukázalo, vznikli ďalšie dve jazerá.

Ako sa tam dostať?

Na Solovecké ostrovy sa dostanete lietadlom z Archangeľsk; letenky si musíte rezervovať minimálne dva týždne vopred, takže si cestu musíte naplánovať vopred.

Solovetskiye Ostrova

Aby ste sa dostali k Veľkému červenému jazeru, kde “plávajú” Kalach a Bublik, musíte sa vydať pomerne hlboko do neobývaných končín – severozápadne od mesta Solovec. Najlepšie je nájsť niekoho, kto vás na toto miesto bezpečne dovedie.

Mimochodom, Kalach a Bublik sa nachádzajú na rôznych koncoch jazera, takže pre pohodlnú cestu je pravdepodobne lepšie vybrať si len jeden (Bublik je o niečo bližšie k mestu Solovec).

Rusko ponúka ďalšie miesta

Rusko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Россия
Hlavné mesto: Moskva
Úradné jazyky: ruština
Štátne zriadenie: federatívna poloprezidentská republika
Dátum vzniku: 25. decembra 1991
Rozloha: 17128426 km²
Časové pásmo: UTC +3:00
Mena: ruský rubeľ
Kód meny: RUB
Kurz (za 1 € dostaneš): 95.644 RUB
Medzinárodný kód krajiny: RUS/RU
Internetová doména: .ru
Predvoľba telefónneho čísla: +7

Blízke miesta do +/- 300km