Skip to content

Babyn Jar

Prvé miesto systematického vyvražďovania Židov nacistickým Nemeckom.

Približná doba čítania: 3 minúty

Babyn jar je zrejme najznámejšou lokalitou svojho druhu. Nemecké nacistické Einsatzgruppen (v preklade jednotky nasadenia, ale v skutočnosti komandá smrti), ktoré počas invázie do Sovietskeho zväzu v roku 1941 útočili predovšetkým proti Židom, tu spáchali obrovský masaker. Keď Nemci dorazili do Kyjeva, zaumienili si vyvraždiť všetkých Židov v meste. 29. a 30. septembra ich teda zhromaždili a odviedli za mesto, kde ich po skupinách zahnali na okraj priepasti a strieľali.

Babi Yar

Oficiálne nacistické čísla hovorili po tejto udalosti o 33 771 obetiach, čím sa masaker v rokline Babyn Jar stal dovtedy najväčším takýmto masakrom v dejinách a dodnes je jeden z najväčších. Obete pochovali v rokline, kam spadli, niektoré pri tom dokonca ešte žili. Lokalitu neskôr využili na ďalšie masakre vrátane Rómov a Sintov, sovietskych vojnových zajatcov a bojovníkov odboja, čim sa celkové číslo obetí vyšplhalo niekde medzi 70 000 a 100 000. V roku 1944 sa nacisti pre postup Červenej armády na západ museli z Kyjeva stiahnuť, no predtým ešte vyslali do rokliny Sonderkommandos, aby telá exhumovali a spálili na obrovských hraniciach, ako to robili v táboroch smrti.

Babi Yar

Po vojne istý čas trvalo, kým sa začala tragédia z Babyn Jar pripomínať. Sovieti totiž velebili najmä antifašistický odboj v podobe komunistov alebo sovietske obete všeobecne bez zmienky o tom, že drvivú väčšinu obetí holokaustu tvorili Židia. Za sovietskeho režimu síce neďaleko lokality vztýčili typicky veľkolepý pamätník, predsa bol však dosť ďaleko od samotnej rokliny. Až ku koncu existencie Sovietskeho zväzu boli pridané ďalšie pamätníky vrátane monumentu v tvare menory bližšie k rokline (odhalený v roku 1991) a “detského” pamätníka (2001) pri vstupe do komplexu Babyn Jar oproti stanici metra Dorohožyči.

Len nedávno oznámili výstavbu nového veľkého spomienkového komplexu a múzea v lokalite Babyn Jar.

Babi Yar

Ukrajina ponúka ďalšie miesta

Ukrajina - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Україна
Hlavné mesto: Kyjev
Úradné jazyky: ukrajinčina
Štátne zriadenie: poloprezidentská republika
Dátum vzniku: 24. augusta 1991
Rozloha: 603628 km²
Časové pásmo: UTC +3:00
Mena: hrivna (=100 kopejok)
Kód meny: UAH
Kurz (za 1 € dostaneš): 43.585 UAH
Medzinárodný kód krajiny: UKR/UA
Internetová doména: .ua
Predvoľba telefónneho čísla: +380

Blízke miesta do +/- 300km