Skip to content

The Dig Tree pri Cooper Creek

Tento strom je dôležitou súčasťou histórie vývoja Quennslandu, pretože expedícia Burke a Wills prispela k otvoreniu austrálskeho vnútrozemia a rozvoju pastierstva.

Približná doba čítania: 3 minúty

Starý eukapyptus pri rieke Cooper Creek označuje miesto, ktoré stálo dvoch ambicióznych prieskumníkov život.

V roku 1860 sa Robert Burke a William Wills vydali na expedíciu z Melbourne až na najsevernejší cíp Austrálie, teda na 3 218,7 kilometrov dlhú cestu. V tej dobe púšť, kde teploty dosahujú až 50 °C, ešte žiadny európsky osadník nepreskúmal. Burke a Wills, ktorí nemali žiadne skúsenosti s prieskumom nových území, vyrazili na cestu s 19 mužmi, 23 koňmi, 26 ťavami a 6 vozmi plnými zásob, z ktorých niektoré obsahovali, ako napríklad čínsky gong či veľký dubový stôl, neboli celkom vhodné.

Po niekoľkomesačnej ceste sa burke a Wills pri Cooper Creek od skupiny odpojili a vyrazili na cestu k severnému pobrežiu. Zbytok mužov mal na mieste 3 mesiace počkať, než sa prieskumníci vrátia. Po viac ako 4 mesiacoch čakania zakopala skupina jedlo a ďalšie zásoby blízko stromu, na ktorý vyryli dátum, a odišli.

O 9 hodín neskôr dorazili ku stromu Burke a Wills. Vykopali zásoby a našli dopis, ktorý im tu skupina zanechala. Boli však natoľko vysilení, že sa výpravu nepokúšali dohnať a miesto toho si dva dni odpočinuli. Než vyrazili smerom na juh, zakopali dopis, v ktorom popisovali svoje plány k ďalšiemu postupu pre prípad, že by ich išla hľadať záchranná výprava. Burke a Wills sa však dopustili zásadnej chyby. Neprepísali dátum na strome. Keď sa k nemu vrátil pôvodná výprava vybavená o ďalšie zásoby, muži nenašli žiadny dôkaz toho, že by Burke a Wills na miesto dorazili, a tak sa zase vydali preč.

S príliš malými zásobami jedla a bez zvierat, ktoré by im mohli niesť náklad, sa Burke a Wills držali blízko rieky, aby mali prístup k vode. Pretože Wills už vedel, že sa blíži ich koniec, vrátil sa k stromu a pochoval pod ním svoj denník. 21 júna, teda týždeň pred smrťou oboch prieskumníkov píše:

Urobili sme, čo bolo v našich silách…. naša smrť bude dôsledkom zlého hospodárenia ostatných, a nie našej vlastnej chyby. Keby sme zomreli inde, mohli by sme zo smrti viniť len samých seba. Sme však v Cooper Creek, kde sme mali nájsť jedlo a čaty, a napriek tomu umierame hladom.

Austrália ponúka ďalšie miesta

Austrália - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Australia
Hlavné mesto: Canberra
Úradné jazyky: angličtina
Štátne zriadenie: parlamentná konštitučná monarchia
Dátum vzniku: 26. január 1788
Rozloha: 7692024 km²
Časové pásmo: UTC +10:00
Mena: austrálsky dolár (= 100 centov)
Kód meny: AUD
Kurz (za 1 € dostaneš): 1.623 AUD
Medzinárodný kód krajiny: AUS/AU
Internetová doména: .au
Predvoľba telefónneho čísla: +61