Skip to content

Traja bratia – Vitaj na Kamčatke

Tieto skaly sú považované za symbol Avachinskej zátoky, ktorá je jednou z najväčších zátok na svete.

Približná doba čítania: 3 minúty

Na samom okraji zálivu Avacha, kde sa spája s Tichým oceánom, sa týčia tri skaly nazývané “Traja bratia”. Stali sa symbolom tohto zálivu a jedným z obľúbených objektov na fotografovanie. Ide o stĺpy čadičového pôvodu. Od pobrežia ich delí asi 300 metrov. Rozloha skál je 0,2 ha a chránené územie má rozlohu 78,3 ha. K tejto prírodnej pamiatke je ťažké sa priblížiť – v ich okolí sú silné prúdy, takže lode a člny sú výrazne rozkolísané. Vedci preskúmali tieto skaly aj pod vodou, kde našli malú jaskyňu v hĺbke 13 metrov.

Okolo skál sa vytvoril vlastný biologický systém, pod vodou žijú kraby, morské ježovky, huby a sasanky. Preto je rybolov v blízkosti skál obľúbenou zábavou miestnych obyvateľov aj turistov.

V roku 1983 boli Traja bratia oficiálne vyhlásení za regionálnu prírodnú pamiatku a zaradení do zoznamu osobitne chránených území Kamčatky. Prví ruskí cestovatelia, ktorí prišli do týchto končín v roku 1737, zakreslili skaly na mapu. Tieto pôsobivé vertikálne ostrovy sa často spomínajú v záznamoch námorníkov. Napríklad Charles Clerke (člen výpravy Jamesa Cooka) zanechal záznam, v ktorom obdivuje zaujímavý vzhľad týchto skál a nazýva ich pozoruhodne tvarovanými.

Legenda

K názvu týchto skál sa viaže stará legenda. Píše sa v nej, že kedysi dávno, pred dávnymi časmi, pobrežie neustále ničili búrky. Morské božstvo tu podľa svojej chuti vyvádzalo, posielalo obrovské vlny, ktoré ničilo ľudské osady. S duchmi sa nedalo dohodnúť, preto sa traja odvážni bratia rozhodli uzavrieť vchod do zátoky, aby boli v bezpečí. Bratia boli silní a odvážni, vyšli do zátoky, postavili sa jeden vedľa druhého a celým srdcom bránili breh.

To sa bohom mora nepáčilo, vyslali naň svoje silné vlny, ale bratia sa bránili. Bohovia mora pochopili, že ich nemožno poraziť, a premenili odvážlivcov na skaly. Skamenení hrdinovia nikdy neprestali brániť svoj prístav a pobrežie kde žili ľudia. Doteraz stoja ako kamenné stráže.

Krásna legenda dodáva tejto prírodnej pamiatke zvláštnu príchuť. Môžeš ich obdivovať zo špeciálnej vyhliadkovej plošiny alebo počas plavby loďou.

Rusko ponúka ďalšie miesta

Rusko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Россия
Hlavné mesto: Moskva
Úradné jazyky: ruština
Štátne zriadenie: federatívna poloprezidentská republika
Dátum vzniku: 25. decembra 1991
Rozloha: 17128426 km²
Časové pásmo: UTC +12:00
Mena: ruský rubeľ
Kód meny: RUB
Kurz (za 1 € dostaneš): 99.256 RUB
Medzinárodný kód krajiny: RUS/RU
Internetová doména: .ru
Predvoľba telefónneho čísla: +7

Blízke miesta do +/- 300km