Skip to content

Pemzové útesy na Kamčatke

Neďaleko Kurilského jazera sa nachádza jeden z hlavných (a ťažko dostupných) prírodných divov polostrova Kamčatka. Ako pôvodne vznikli tieto biele útesy uprostred sopiek?

Približná doba čítania: 3 minúty

Prírodná rezervácia Kronotsky na juhu Kamčatky je obľúbeným miestom spoločensky žijúcich medveďov. Biele útesy, nazývané Kutchiny Baty, sú jednou z prírodných zaujímavostí tejto prírodnej rezervácie.

Nachádzajú sa asi 4 km od Kurilského jazera na neuveriteľne malebnom mieste a vyzerajú ako obrovské pemzové útvary. Tieto útesy sú vysoké až 110 metrov a hrubé 12 až 30 metrov. Farba sa mení od snehobielej až po okrovú a tieto malé hory sa vám doslova rozpadajú pod rukami. Odkiaľ však pemza pochádza?

Kamčatka je krajinou mnohých činných aj vyhasnutých sopiek. Pred tisíckami rokov tu bolo množstvo erupcií a krajina bola úplne iná.

Pemza je pórovitý útvar zo stuhnutej lávy nasýtenej plynom. O niekoľko storočí neskôr zemina pokryla toto miesto, vyrástli tu lesy a potoky a vietor začali “brúsiť” mäkkú pemzu, čím jej dali nádherné tvary. Geológovia odhadujú, že tieto útesy sa začali formovať približne pred 8 000 rokmi a v súčasnej podobe sú staré najmenej 5 000 rokov. 

Okrem prírodných vplyvov existuje aj legenda. Tieto miesta obývajú Itelmeni, ľudia príbuzní s pôvodnými obyvateľmi Ameriky, a názov Kutchiny Baty im dali práve pôvodní obyvatelia.

Kutkhiny Baty

Kutkh je kľúčovou postavou miestnych rozprávok. Zaoberal sa stvorením sveta a vo voľnom čase rád rybárčil na brehu Kurilského jazera, ktoré je plné rýb. Vždy po rybolove vytiahol svoju loďku, aby sa vysušila na brehu, ale keď sa vrátil, uplynulo toľko času (Kutkh bol veľmi zaneprázdnený), že loďka sa premenila na kameň a on si musel zaobstarať novú.

Túto legendu zaznamenal v 18. storočí objaviteľ Kamčatky Stepan Krasheninnikov, jeden z prvých objaviteľov, ktorí toto miesto opísali. Zhora sa naozaj zdá, že tieto ostré útesy vyzerajú ako rybárske člny postavené do radu. V skutočnosti je “baty” názov kanoe, ktorú používajú miestni obyvatelia Kamčatky.

Ak chcete vidieť Kutčinské baty na vlastné oči, musíte sa vydať na niekoľkodňovú túru so skupinou rovnako nadšených ľudí, pretože tam nie je žiadna doprava. 

Rusko ponúka ďalšie miesta

Rusko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Россия
Hlavné mesto: Moskva
Úradné jazyky: ruština
Štátne zriadenie: federatívna poloprezidentská republika
Dátum vzniku: 25. decembra 1991
Rozloha: 17128426 km²
Časové pásmo: UTC +12:00
Mena: ruský rubeľ
Kód meny: RUB
Kurz (za 1 € dostaneš): 93.536 RUB
Medzinárodný kód krajiny: RUS/RU
Internetová doména: .ru
Predvoľba telefónneho čísla: +7