Skip to content

Malý Semjačik

Najneobvyklejšie, najkrajšie a zároveň najnebezpečnejšie jazero v Rusku.

Približná doba čítania: 2 minúty

Aj Rusi nazývajú Kamčatku okrajom sveta. Poloostrov Kamčatka, je známy svojimi sopkami a nedotknutou čistou prírodou. Práve tu sa nachádza neskutočne krásne, ale smrteľne nebezpečné jazero žiarivo tyrkysovej farby. Jazero vzniklo v kráteri sopky Malý Semjačik.

Malý Semjačik

Jazero v sopke Malý Semjačik široké približne 500 m a hlboké 140 m. Má vlastnú “pláž”, ale kúpanie je životu nebezpečné aj pre tých najodvážnejších milovníkov extrémnych dobrodružstiev, pretože z neho nikto nevyjde živý a zdravý. Je to kyslé jazero, ktoré vzniklo v dôsledku mimoriadne silného podzemného výbuchu pred 400 rokmi. Voda v jazere obsahuje vysoké koncentrácie kyseliny sírovej, fluórovej a chlorovodíkovej. Táto pekelná zmes mu dodáva krásnu tyrkysovú farbu. Kyslé jazero počas zimy nezamŕza, ani keď sú všetky hory na Kamčatke pokryté snehom.

Teplota vody v jazere je veľmi príjemná, 30 až 40 °C, ale jej pH je nižšie ako 0.5, Aby si pochopil čo to znamená: Niektorí vedci kedysi pádlovali na jazere v gumenom člne. Guma nereaguje s kyselinou, ale ich hliníkové pádla sa rozpustili a veľmi ťažko sa dostávali naspäť na breh.

Malý Semjačik

Sopka je stále aktívna, posledná erupcia bola zaznamenaná v roku 1952.

Rusko ponúka ďalšie miesta

Rusko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Россия
Hlavné mesto: Moskva
Úradné jazyky: ruština
Štátne zriadenie: federatívna poloprezidentská republika
Dátum vzniku: 25. decembra 1991
Rozloha: 17128426 km²
Časové pásmo: UTC +12:00
Mena: ruský rubeľ
Kód meny: RUB
Kurz (za 1 € dostaneš): 99.05 RUB
Medzinárodný kód krajiny: RUS/RU
Internetová doména: .ru
Predvoľba telefónneho čísla: +7

Blízke miesta do +/- 300km