Skip to content

Veľká studňa

Najväčšia ručne kopaná studňa v Spojených štátoch je korunovaná najmodernejším múzeom.

Približná doba čítania: 4 minúty

Zdá sa, že Kansas sa dostal do poriadnej diery a nemôže byť z toho šťastnejší.

Chvália sa ako najväčšia ručne kopaná studňa na svete a je známa ako „Veľká studňa“. Začali ju kopať v roku 1887 farmári, kovboji a dočasní obyvatelia v skupinách po 10 až 15 ľudí, ktorí pracovali od východu do západu slnka, pričom na kopanie studne používali len lopaty, krompáče, polovicu suda, kladku a lano. Ich mzda bola 50 centov až dolár denne.

Veľká studňa

So šírkou takmer 10 metrov a hĺbkou 33 metrov je to skutočne veľmi veľká studňa, hoci napriek svojmu tvrdeniu Veľká studňa nie je úplne najväčšou ručne vykopanou studňou na svete. Pozzo di S. Patrizio alebo Studňa svätého Patrika, vykopaná v roku 1527 v talianskom Orviete, je so svojimi 13 metrami a 61 metrami väčšia. Veľká studňa je určite najväčšou ručne kopanou studňou v Spojených štátoch.

Obyvatelia Greensburgu sú už dlho hrdí na svoju studňu, ktorá bola nedávno vyhlásená za jeden z ôsmich divov Kansasu, ale jej údržba nebola vždy jednoduchá. Studňa bola obľúbenou zastávkou od roku 1939 až do súčasnosti, milióny ľudí si kúpili dvojdolárový lístok na cestu do studne a hodili na jej dno mincu, topánku alebo iné predmety, ktoré prinášali šťastie. V roku 1956 oslávila studňa miliónteho návštevníka. V 90. rokoch 20. storočia mesto najalo potápačov, aby vyčistili dno studne, a našlo sa množstvo vecí, napríklad topánky, okuliare, žuvačky a približne 1 200 dolárov v minciach. Približne v tom istom čase sa však zdalo, že zásoby turistov v studni vyschli.

Veľká studňa

Ešte horšie bolo, že v roku 2007 tornádo zničilo takmer celé mestečko vrátane návštevníckeho centra studne, pričom zostalo len niekoľko budov a, samozrejme, samotná studňa. To, čo bolo spočiatku katastrofou, sa však pre obyvateľov Greensburgu stalo šancou dostať seba a svoju studňu na mapu. Mesto sa začalo obnovovať ako „ekologicky najpriateľskejšie mestečko“ v Amerike. Boli nainštalované solárne panely a veterné turbíny a s pomocou televíznej relácie Planet Green, ktorá sa venovala obnove mesta a jeho prechodu na ekologické technológie, začalo mesto získavať pozornosť a návštevníkov, z ktorých sa mnohí zastavili pri Veľkej studni.

Greensburg sa rozhodol, že okrem obnovy mesta je načase obnoviť aj Veľkú studňu a v roku 2012 bolo vybudované múzeum za 3 milióny dolárov. Toto nové múzeum opäť umožňuje návštevníkom zostúpiť po točitých schodoch do Veľkej studne a prezrieť si exponáty, ktoré predstavujú históriu Greensburgu, tornádo a obnovu mesta ako udržateľnej komunity.

Spojené štáty ponúka ďalšie miesta

Veľká studňa

Spojené štáty - Krátke info

Miestny názov: United States
Hlavné mesto: Washington D.C.
Úradné jazyky: angličtina, španielčina
Štátne zriadenie: federatívna prezidentská republika
Dátum vzniku: 4. júl 1776
Rozloha: 9833520 km²
Časové pásmo: UTC -5:00
Mena: americký dolár
Kód meny: USD
Kurz (za 1 € dostaneš): ERROR USD
Medzinárodný kód krajiny: USA/US
Internetová doména: .us, .gov, .edu, .mil
Predvoľba telefónneho čísla: +1

Blízke miesta do +/- 300km