Skip to content

Prérie Tallgrass Bison

Prírodná rezervácia v Kansase chráni rastliny a zvieratá, ktoré sa kedysi rozprestierali v strednej časti Severnej Ameriky.

Približná doba čítania: 2 minúty

V súčasnosti sa zachovali len 4 % amerických prérií s vysokou trávou, väčšinou v oblasti Flint Hills v Kansase. Začiatkom jesene sa tu nachádza najvyššia tráva, ktorá sa rýchlo mení na krovinatú žltú slamu. V čase najväčšieho rozmachu žilo v Amerike až 60 miliónov bizónov, ktorí požierali 60 druhov vysokej trávy. Ale rovnako ako prérie, aj ich populáciu zdecimovala ľudská činnosť. V súčasnosti zostalo len 500 000 bizónov. V národnej rezervácii Tallgrass Prairie sa však odolný bizón vracia.

Tallgrass Prairie National Preserve

Iniciatíva na ochranu bizónov viedla k ich opätovnému rozšíreniu vo Flint Hills. Bizóny pridávajú ďalší stupeň do potravinového reťazca, čím zvyšujú biodiverzitu rastlinstva. V roku 2008 bolo z národného parku Wind Cave do rezervácie letecky prevezených 13 bizónov. Dnes má stádo približne 100 bizónov. Od založenia BCI vzniklo aj 19 nových stád s viac ako 11 000 bizónmi.

Tallgrass Prairie National Preserve

K stádu bizónov vedie krátka prechádzka po štrkovej ceste a okolo niekoľkých kovových mreží. Zvyčajne ich možno nájsť pozdĺž kopca, kde sa pasú, oddychujú a nasávajú nekonečné slnko. Ďalej je na preskúmanie pripravených takmer 10 kilometrov turistických chodníkov vykosených a vytýčených v rezervácii. Celá okružná trasa vedie až na vyhliadku na celú prériu.

Tallgrass Prairie National Preserve

Spojené štáty ponúka ďalšie miesta

Spojené štáty - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: United States
Hlavné mesto: Washington D.C.
Úradné jazyky: angličtina, španielčina
Štátne zriadenie: federatívna prezidentská republika
Dátum vzniku: 4. júl 1776
Rozloha: 9833520 km²
Časové pásmo: UTC -5:00
Mena: americký dolár
Kód meny: USD
Kurz (za 1 € dostaneš): 1.071 USD
Medzinárodný kód krajiny: USA/US
Internetová doména: .us, .gov, .edu, .mil
Predvoľba telefónneho čísla: +1

Blízke miesta do +/- 300km