Skip to content

Hrob Antoina Michela Wemaera

Pôsobivé a strašidelné machom pokryté miesto hrobu belgického obchodníka z 19. storočia.

Približná doba čítania: 2 minúty

Ústredný cintorín v Bruggách, ktorý niektorí nazývajú aj “cintorín lebiek”, má mnoho fantastických, machom obrastených hrobov, ale žiadny z nich nie je taký pozoruhodný ako miesto posledného odpočinku bruggského obchodníka s vínom a textilom Antoina Michela Wemaera.

Cemetery of the skull

Wemaer žil v rokoch 1763 – 1837. Jeho hrob zdobí plastika lebky a skrížených kostí na strapcovom vankúši. Na pohrebisku sa nachádzajú aj pozostatky jeho manželky Marie-Alide Heeneovej, ako aj ich dvoch detí, ktorých smrť predchádzala jeho smrti v roku 1837. Na stĺpe za mechovitou lebkou sú vyryté mená jeho nájomníkov a požehnanie vo francúzštine.

Cemetery of the skull

Možno nájsť odkazy, podľa ktorých Wemaer zmenil profesiu z obchodníka na piráta, nepochybne kvôli lebke a skríženým kostiam, ale všetky tieto zdroje sú výhradne súkromnými správami na sociálnych sieťach a nie sú potvrdené žiadnym dôveryhodným historickým zdrojom. A túto symboliku lebky možno vidieť v celej Európe na označenie smrteľnosti a umierania. Ani vankúš pod lebkou s kosťami, ani prítomnosť jeho rodiny, ani požehnanie nepoukazujú na život zločinca na otvorenom mori.

Cemetery of the skull

Napriek tomu je náhrobný pomník Antoina Michela Wemaera a jeho rodiny veľmi obľúbený a dobre zdokumentovaný s pirátskou bájkou alebo bez nej. A má na to dobrý dôvod, napriek tomu, že jeho život sa uberal akýmkoľvek smerom, jeho hrob je úžasnou pamiatkou a určite stojí za návštevu.

Belgicko ponúka ďalšie miesta

Belgicko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: België
Hlavné mesto: Brusel
Úradné jazyky: holandčina, francúzština, nemčina
Štátne zriadenie: konštitučná monarchia
Dátum vzniku: 1. január 1830
Rozloha: 30528 km²
Časové pásmo: UTC +2:00
Mena: euro
Kód meny: EUR
Medzinárodný kód krajiny: BE
Internetová doména: .be
Predvoľba telefónneho čísla: +32

Blízke miesta do +/- 300km